Twoje konto

Literackie Noblistki. Piętnaście Noblowskich lasek dynamitu

ISBN: 978-83-7998-253-0
Data premiery: 24.04.2020
Rodzaj oprawy: twarda
ilość stron: 360
Najniższa cena z 30 dni : 32 zł

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 32,00 zł z VAT 49,90 zł

Literackie noblistki to oryginalny opis życia i dzieła 15 pisarek, które w latach 1909–2018 otrzymały za swoją twórczość najbardziej prestiżową nagrodę świata. Dlaczego właśnie one? I dlaczego jest ich tak mało, skoro aż 101 literackich Nagród Nobla trafiło w ręce mężczyzn?
Uhonorowane pisarki reprezentują trzynaście państw: Austrię, Białoruś, Chile, Kanadę, Niemcy, Norwegię, Polskę, RPA, Szwecję, USA, Wielką Brytanię i Włochy, a jednak mają ze sobą wiele wspólnego. Niemal wszystkie laureatki pochodzą z rodzin osadzonych w wielu narodach, tradycjach i miejscach. Każda noblistka podejmowała mniej lub bardziej skuteczne zmagania z przeciwnościami losu, utrwalając świat i przemyślenia w oryginalnych, niekiedy kontrowersyjnych dziełach. Wszystkie pisarki walczyły o różnie rozumianą wolność. Na podstawie ich książek można zatem prześledzić dzieje XX stulecia i początków wieku XXI, i zastanowić się, czy te utwory będą czytane przez następne pokolenia.
Zgromadzony materiał pozwoli odpowiedzieć również na pytanie, czy prawdą są opinie, że Akademia Szwedzka przyznająca literackie Nagrody Nobla nie zawsze dokonuje słusznych wyborów. Takiego zdania był przede wszystkich profesor Knut Ahnlund z Akademii, któremu książkę zadedykowano.
Literackie noblistki sprawią satysfakcję nie tylko znawcom literatury, gdyż liczne anegdoty, fotografie oraz przepisy kulinarne z kuchni pisarek i ich bohaterów sprawiają, że czyta się książkę Wandy Michalak jak świetnie skonstruowane, oparte na autentycznych życiorysach literackie opowieści. Są to w końcu opowieści o potencjale 15 Noblowskich lasek dynamitu!
Znajdziecie tutaj biografie:

Selma Lagerlöf
Grazia Deledda
Sigrid Undset
Pearl S. Buck
Gabriela Mistral
Nelly Sachs
Nadine Gordimer
Toni Morrison
Wisława Szymborska
Elfriede Jelinek
Doris Lessing
Herta Müller
Alice Munro
Swietłana Aleksijewicz
Olga Tokarczuk
 
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt