Twoje konto

Napoleon

Najniższa cena z 30 dni : 24,45 zł

Nakład wyczerpany koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 40,00 zł z VAT

Książkę angielskiego historyka, Paula Johnsona - uważanego za jednego z najważniejszych angielskich historyków współczesnych, autora takich książek jak Intelektualiści, Historia Żydów czy Historia Anglików - śmiało nazwać można dekonstrukcją mitu Napoleona.Napisanej z polotem biografii Napoleona przyświeca poważny cel: zmusza ona mianowicie czytelnika do pogodzenia się z faktem moralnego bankructwa dyktatury cesarza. Autor przedstawia całą jego historię: zdumiewające zdolności rachunkowe, biegłość w dziedzinie konstrukcji dział, niezwykłą umiejętność dowodzenia i prostą taktykę prowadzenia bitew, pełną kontrolę nad propagandą sukcesu kulturalnych zdobyczy cesarstwa, opracowanie Kodeksu Napoleona, niepowodzenia jako męża stanu, gdy Europa zaczęła go nienawidzić. Historię jego marszałków i ministrów, żon i kochanek, metod pracy, brytyjskiej blokady i Systemu Kontynentalnego, wreszcie błędy popełnione w Hiszpanii i w Rosji. Szczególnie przykuwają uwagę opis ucieczki z Elby, wydarzenia poprzedzające Waterloo i gruntowna analiza samej bitwy. Tak wnikliwego, a zarazem tak krytycznego w stosunku do Cesarza opracowania jeszcze w Polsce nie było!!!
Jednym z poglądów omawianych w niniejszej książce jest twierdzenie, że Napoleon nie był ideologiem lecz oportunistą, który wykorzystał przypadek Rewolucji Francuskiej, aby sięgnąć po najwyższą władzę. Używam słowa „przypadek”, ponieważ przykład Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich pokazał, że wszystkie pożądane reformy, które francuscy radykałowie wprowadzili siłą i w wyniku rozlewu krwi, można było zrealizować środkami pokojowymi. W rzeczywistości przerażający przebieg rewolucji doprowadził, co było właściwie nieuniknione, do absolutyzmu, którego beneficjentem został Bonaparte.Zwięzła, lecz zarazem żywa i zajmująca biografia. Świetnie się czyta…
The Washington Post
Paul Johnson jest historykiem z prawdziwego zdarzenia. Jego oceny nie pozostawiają wątpliwości. Wiedza historyczna gruntowna. Narracja rzeczowa, a styl pełen elegancji.
The Oregonian
Wybór tego zasłużonego brytyjskiego historyka (...) aby napisać książkę o Napoleonie, okazał się mądry: Johnson jest rzeczowy, krytyczny i nastawiony bardzo sceptycznie wobec legendy Napoleona. The Atlantic Monthly
Klarownie napisana książka, okraszona szczegółami z życia Napoleona i trafnie wybranymi cytatami. Stanowi zarys jego zdumiewającej kariery i jest próbą określenia jej istotnego znaczenia w panoramie historii współczesnej.
TLC
176 stron; oprawa twarda; przekład: Stefan baranowski; projekt okładki: Marcin Wojciechowski; ISBN: 978-83-7998-044-4;
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Powiadom o dostępność produktu

Zapytaj o produkt