„Sztuka wojenna” chińskiego mędrca Sun Zi, pisanego także Sun Tzu, liczy sobie dwa i pół tysiąclecia. Wciąż jednak jest aktualna i może do niej sięgnąć każdy, kto ma głowę na karku. Dzieło Sun Zi to światowy bestseller. Mao zdobył Chiny bo opierał się na strategii Sun Zi. Japończycy przegrali wojnę na Pacyfiku, bo studiując od wieków Sun Zi, nie potrafili słuchać jego zaleceń. Uniwersalną wartośc traktatu Sun Zi bardzo szybko dostrzegł wielki biznes. Przedsiębiorcy korzystając z rad chińskiego mędrca tworzą strategie zarządzania firmą, walki z konkurencją, zdobywania rynku i dobrze na tym wychodzą. . Ksiązkę uzupełniają dwa dodatkowe traktaty poświęcone strategii oraz obszerny esej Roberta Stillera poświęcony traktatowi oraz problemów z jego tłumaczeniem
Fragmenty książki:
20. Jeżeli wróg szuka swej korzyści, pokaż mu przynętę, aby go zwabić. Pomieszaj przeciwnika i wtedy uderzaj.
Sun Bin: Sprawdzaj położenie wroga, wysyłając niewielkie siły z dowódcą niskiej rangi, lecz odważnym. Obowiązek jego nie na tym polega, żeby wygrał bitwę, lecz na tym, aby poniósł niewielką porażkę.
Du Mu: Generał Li Mu z Zhao wypuścił stada bydła z pastuchami. Kiedy Xiongnu posunęli się nieco do przodu, upozorował odwrót, pozostawiając kilka tysięcy ludzi, jak gdyby ich porzucał. Chan uradował się, gdy to usłyszał, i na czele dużych sił ruszył w to miejsce. Li Mu uszykował większość swoich wojsk na prawym i lewym skrzydle, przeprowadził atak oskrzydlający, zmiażdżył Hunów i wyrżnął ponad sto tysięcy ich jeźdźców.
21. Kiedy jest groźny, przyczaj się i bądź podwójnie gotów. Kiedy jest silniejszy, unikaj go.
22. Kiedy wpada w gniew, podbechtuj go.
Li Quan: Jeśli wódz jest porywczy, jego przywództwo łatwo staje się chwiejne. Nie wyróżnia go mocny charakter.
Zhang Yu: Jeśli wrogi wódz jest uparty i skłonny do gniewu, obrażaj go i doprowadzaj do wściekłości, aby się rozzłościł i pogubił, wtedy porwie się na ciebie lekkomyślnie i bez żadnego planu.
Przekład, opracowanie, słowo wstępne, posłowie, Robert Stiller; oprawa miękka, 212 stron; ISBN:978-83-7998-012-3