Twoje konto

Tai-Pan BR

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 29,90 zł z VAT

James Clavell (1924-94) – jeden z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich (pochodzenia australijskiego), słusznie nazywany „Mr. Bestseller”, także wzięty scenarzysta filmowy, m.in. scenariusze filmów Mucha i Wielka ucieczka. Również orientalista, zafascynowany kulturą Dalekiego Wschodu. Świetnie znał kilka języków, w tym malajski, chiński, japoński – przyswoił kulturze angielskiej między innymi słynną Sztukę wojny Sun Tzu. I właśnie ta jego fascynacja Wschodem przyniosła mu największą sławę. Jego azjatycki cykl – Shōgun, Gai-Jin, właśnie Tai-Pan, Noble House, Król szczurów i Whirlwind – to absolutne literackie hity – sprzedane na świecie w milionowych nakładach. I nic dziwnego, to się po prostu świetnie czyta.
 
Na przekór przeciwnościom losu dwie handlowe potęgi rywalizują ze sobą o władzę nad brytyjską kolonią na Hongkongu i monopol na handel z Chinami, dwóch kupców-żeglarzy i jednocześnie śmiertelnych wrogów, Dirk Struan zwany Tai-Panem, głowa spółki handlowej Noble House oraz Tyler Brock, właściciel spółki Brock i Synowie walczą o dominację, nie przebierając w środkach.
W wirze nieudolnej polityki, szalejącej malarii, uknutych intryg, rosnącej zazdrości i podsycanej nienawiści toczy się ta pasjonująca opowieść o XIX-wiecznych przemytnikach opium i kupcach, którzy w pogoni za fortuną i prestiżem przemierzali częstokroć nieznane wody, walczyli z piratami i zawijali swoimi pięknymi statkami do niezbadanych przystani, a czyhające na nich na każdym kroku niebezpieczeństwo traktowali jak chleb powszedni... 
 
Dirk Struan wspiął się na pokład rufowy okrętu flagowego „Zemsta” i skierował do schodni. Siedemdziesięcioczterodziało¬wy liniowiec rzucił kotwicę w odległości pól mili od wyspy. Wokoło kotwiczyły pozostałe okręty wojenne angielskiej flotylli i transportowce brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego oraz statki handlowe i kupieckie klipry do przewozu opium dla Chin.
Tego dnia – w czwartek, 26 stycznia 1841 roku – świt wstał szary i zimny.
Krocząc po głównym pokładzie, Struan spojrzał na brzeg wyspy i ogarnęło go podniecenie. Wojna z Chinami potoczyła się zgodnie z jego przewidywaniami, kończąc się zwycięstwem. Tej wyspy, stanowiącej wojenny łup, pożądał od dwudziestu lat. Teraz wreszcie miał zejść na brzeg i być świadkiem oficjalnej ceremonii objęcia jej w posiadanie przez Brytyjczyków, na własne oczy widzieć, jak ta chińska wysepka staje się perłą w koronie Imperium Brytyjskiego za miłościwego panowania Jej Wysokości Królowej Wiktorii.
Wysepką tą był Hongkong. (fragment powieści)
712 stron; oprawa miekka
 
 
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt