Twoje konto

TRAINSPOTTING OKŁADKA FILMOWA BR

Najniższa cena z 30 dni : 15,00 zł

Nakład wyczerpany koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 39,00 zł z VAT

„Trainspotting” to dziś powieść już niemal kultowa. Ten literacki debiut Irvine'a Welsha sprzedał się na Wyspach Brytyjskich w blisko milionowym nakładzie, doczekał się przekładów na kilkanaście języków i wreszcie został sfilmowany przez Danny'ego Boyle'a. Irvine Welsh (u. 1958) to w tej chwili jeden z najpopularniejszych angielskich, a właściwie – co sam zaznacza – szkockich, choć obecnie autor mieszka w Irlandii. Ale tę szkockość widać w jego powieściach, ich akcja toczy się w Edynburgu (najczęściej) i to stamtąd pochodzi sam Welsh i bohaterowie jego książek, w tym także oczywiście także powieści "Trainspotting", która jest portretem grupy przyjaciół, młodych ludzi, ćpunów, śworów, a przy tym ludzi wrażliwych i na swój specyficzny sposób inteligentnych. Zarzucano Welshowi, że gloryfikuje narkomanię. Istotnie, główny bohater powieści Mark Renton wychwala heroinowego kopa pod niebiosa, a autor wydaje się patrzyć na świat oczami swoich bohaterów i opisywać go ich językiem. Ale przecież Welsh pokazuje także koszmarne strony narkotykowego uzależnienia, a to że stroni od taniej dydaktyki to tylko zaleta. Nowe zmienione i poprawione wydanie książki zbiega się z premierą kolejnego filmu Dany'ego Boyle'a '"Trainspotting 2"
Zrobiło mi sie niedobrze. Wchodziłem po schodach do chaty Johnny’ego i zaczęło mnie ściskać w brzuchu. Lało sie ze mnie jak z mokrej gąbki, a z każdym krokiem nowa fala potu wychodziła mi przez pory. Z Sickboyem było jeszcze gorzej, ale ta pizda przestawała sie dla mnie liczyć. Widziałem, jak wlecze sie oparty o poręcz przede mną, ale zwracałem na to uwage tylko dlatego, że blokował mi droge do Johnny’ego i hery. Dyszał ciężko, zwisał jak szmata z poręczy, jakby miał rzucić sie w dół schodów.
– W porządku, Si? – pytam sie wkurwiony, bo ta pizda zagradza mi droge.
Machnął ręką i potrząsnął głową, chowając gały. Nic już nie mówie. Jak człowiek czuje sie tak jak on, nie chce mu sie gadać ani słuchać czyjegoś gadania. Nie ma sie ochoty na żadne pieprzenie. Tak jak ja. Czasami myśle, że ludzie ćpają, bo podświadomie marzą o ciszy.
Kiedy w końcu dowlekliśmy sie na góre, Johnny otworzył nam drzwi napierdolony jak autobus. W środku leżał rozłożony sprzęt. -
fragment książki
392 strony; oprawa miękka; przekład: Jędrzej Polak, projekt okładki: Jolanta Kowalik; ISBN:978-83-7998-125-0; cena det. 39 zł
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Powiadom o dostępność produktu

Zapytaj o produkt