Twoje konto

Wybuchowy bilet

Najniższa cena z 30 dni : 13,95 zł

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 13,95 zł z VAT 27,90 zł

William S. Burroughs (niedawno obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych, a zarazem i najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich pisarzy. Był wzorem dla wielu wybitnych twórców, jak Allen Ginsberg, Jack Kerouac, Ken Kesey, już nie mówiąc o muzykach takich jak Lou Reed, David Bowie, Iggy Pop czy David Byrne. W zasadzie jak twierdzi J.G.Ballard Burroughs to najważniejszy pisarz jaki pojawił się po Drugiej Wojnie Światowej. Oczywiście ta twórczość jednych zachwyca, innych odstręcza czy wręcz przeraża. Wybuchowy bilet to druga część kultowej trylogii Burroughsa “Nova Express”. Po odjechanym “Delikatnym mechanizmie” ta powieśc wydaje się wręcz niezwykle uładzona. Jej tematem jest jedna z obsesji pisarza: problem tottalnej inwigilacji, powszechnego nagrywania wszystkiego i wszystkich. Czyż Burroughs nie był prorokiem?
W Wybuchowym biilecie drugiej części słynnej trylogii cut-up William S. Burroughs zabiera nas głębiej jeszcze w transgresywny świat pełen ekstremalnych form seksualności, przemocy i obrzydliwości. Pod tą powierzchnią kryje się jednak radykaly program przemiany świadomości – autora, czytelnika, ludzkości. Formalne zabiegi, kolaże tekstów wytwarzanych za pomocą technik fold-up i cut-up, pozornie przypadkowe ciągi słów i obrazów powstające w wyniku eksperymentów z taśmą magnetofonową i filmową stają się narzędziem czy właściwie bronią w walce z hegemonią jednostkowej świadomości, dyktaturą języka i instrumentarium wszechobecnej kontroli. W sztafażu pornografii i science fiction dokonuje się magiczny akt wyzwolenia tekstu i znaczenia, dotarcie do czytelnika na fizjologicznym trzewnym poziomie z pominięciem spaczonego wirusem racjonalizującego umysłu.

240 stron, oprawa miękka; przekład: Mateusz Janiszewski (współpraca: Olga Drenda i Maciej Lorenc); projekt okładki: Marcin Wojciechowski; ISBN:978-83-7998-031-4; cena detaliczna 27,90 zł

 
 
 
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt