Twoje konto

Ecce Homo

Najniższa cena z 30 dni : 11,20 zł

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 11,20 zł z VAT 16,00 zł

W Ecce Homo, swego rodzaju intelektualnej autobiografii przedstawia Fryderyk Nietzsche siebie, swą wielkość, swą charyzmę, swoją drogę duchową, swoje kolejne dzieła. Jest zatem Ecce Homo wyznaniem wiary kogoś, kto pisze wprost: Słuchajcie mnie! Bom ten a ten. Przede wszystkim nie bierzcie mnie za kogo innego!. A ponieważ Ecce Homo to w zasadzie ostatnie dzieło Nietzschego (nie licząc Woli mocy), więc można je uznać za kwintesencję jego poglądów, a co więcej mamy możliwość zrozumienia jego duchowego rozwoju.

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o kulturze, człowieku, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrzrścijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Wzbudzała sprzeciw i inspirowała.

Inną kwestia jest wojna. Z natury jestem wojowniczo usposobiony. Atakowanie należy do moich instynktów. Możliwość bycia wrogiem, bycie wrogiem – to zakłada być może mocny charakter, w każdym razie jest właściwe każdej silnej naturze. Potrzebuje ona oporu, zatem szuka oporu: agresywny patos jest tak samo w konieczny sposób związany z siłą, jak uczucia zemsty i urazy są związane ze słabością.
(fragment ksiązki)

136 stron, oprawa miękka, przekład: Edyta Kiresztura-Wojciechowska, Jarosław Dudek; projekt okładki: Marcin Wojciechowski; ISBN: 978-83-7998-090-1
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt