Twoje konto

Nowy Świat. Przewodnik

ISBN: 978-83-7998-497-8
Data premiery: 14.06.2024
Rodzaj oprawy: miękka
ilość stron: 144

Wysyłka w 24 h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 20,30 zł z VAT 29,00 zł

„Nowy Świat – przewodnik” to trzecie, po przewodnikach po Kleparzu i Garbarach, opracowanie autorstwa członków i sympatyków Stowarzyszenia „Krakowska Florencja”. Tym razem autorzy zapraszają na wędrówkę ulicami dzielnicy Nowy Świat (dziś fragment Starego Miasta) obejmującej swym zasięgiem dawne zachodnie przedmieścia Krakowa. 
Mimo długiej i bogatej historii, położenia w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego centrum Krakowa, a także licznych przykładów wspaniałej architektury z przełomu XIX i XX w. ten niewielki skrawek miasta nie jest dziś powszechnie rozpoznawany jako szczególnie atrakcyjny zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Czy wobec tego ten fragment Krakowa ma coś do zaoferowania osobom zainteresowanym historią, pragnącym obcowania z kulturą lub czerpiącym radość z podziwiania architektury i pozostałości dawnych epok? Naszym zdaniem tak!
Oddawana do rąk czytelników publikacja na blisko 130 stronach prezentuje bogate i burzliwe dzieje licznych jurydyk funkcjonujących po zachodniej stronie starego Krakowa, które po włączeniu w granice miasta utworzyły dzielnicę Nowy Świat. Przewodnik opisuje ponad 90 miejsc i obiektów, z których kilkanaście zniknęło bezpowrotnie z krajobrazu Krakowa. Wędrując poszczególnymi ulicami, czytelnik napotka pamiątki z dawnych wieków (np. kościół Bożego Miłosierdzia), liczne kamienice, pałace i dworki projektowane przez najwybitniejszych polskich architektów XIX i XX w.: Teodora Talowskiego, Władysława Ekielskiego, Beniamina Torbego, Karola Knausa, Filipa Pokutyńskiego, Teodora Hoffmanna i wielu innych. Wśród opisywanych miejsc są także te związane z wybitnymi osobami, jak choćby: Henrykiem Sienkiewiczem, Kazimierzem Morawskim, Olgą Boznańską, Piotrem Skrzyneckim, Ksawerym Pruszyńskim; rodzinami: Hutten-Czapskich, Kossaków, Pugetów czy Potockich. 
Obszerny tekst, wzbogacony licznymi anegdotami i wspomnieniami, ilustrowany archiwalnymi fotografiami (również rzadko do tej pory reprodukowanymi), umożliwi – taką mamy nadzieję – fascynującą podróż do lat minionych.
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt