Noam Chomsky w "Requiem dla amerykańskiego snu" ukazuje w jaskrawym świetle utopijną ideologię neoliberalizmu, absurdalnej idei, według której rynki powinny decydować o wszystkich aspektach funkcjonowania ludzkości. Wskazuje także jak bardzo odległy jest dzisiejszy neoliberalny świat i neoliberalna ideologia od założeń liberalizmu w wersji „ojca” liberalizmu Adama Smitha. Rozprawia się z fatalnymi konsekwencjami tej ideologii dla społeczeństwa, kultury i polityki. Tłumaczy, jak korporacje zindoktrynowały ludzi, środowisko akademickie i środki masowego przekazu, aby uczestniczyli w projekcie, który zniszczył życie pracujących mężczyzn i kobiet i unicestwił powszechne dobro. Każda obietnica orędowników neoliberalizmu to kłamstwo. Jest narzędziem służącym do dokonania największego w dziejach transferu bogactwa „wzwyż”, do 1 procenta (Chomsky mówi wręcz o promilu) najbogatszych, powodując spadek zarobków, redukcję świadczeń i doprowadzając do ubóstwa ludzi pracy. Niszczy demokratyczne instytucje. Wykorzystuje umowy handlowe do unikania podatków i zakładania firm wyzyskujących tanią siłę roboczą. Jak dowodzi Chomsky, możliwość wprowadzania własnych praw i przepisów doprowadziła do powstania mafijnego systemu ekonomicznego i mafijnego systemu politycznego. Wskazuje też ewentualne drogi wyjścia. Warto sprawdzić!
Noam Chomsky (ur. 1928) – amerykański językoznawca, filozof i działacz polityczny, profesor w Massachusetts Institute of Technology (od 1961 roku kieruje tam katedrą języków nowożytnych i językoznawstwa), twórca gramatyki transformacyjno-generatywnej. Zajmuje się lingwistyką (twierdzi m.in., że najgłębsze reguły formalne języka mają charakter wrodzony, wprowadził rozróżnienie na język zewnętrzny i wewnętrzny), informatyką (badał języki formalne), mediami (stworzył teorię pięciu filtrów, które stanowią o selekcji wiadomości). Jest także radykalnym, lewicowym krytykiem polityki USA i światowego neoliberalnego kapitalizmu.
„Requiem dla amerykańskiego marzenia” to książka oparta na wywiadach, których Noam Chomsky udzielił w ciągu czterech lat na temat zrównania dochodów. Chomsky uważa je za swoje ostatnie wywiady dokumentalne. Książka przedstawia poglądy autora w przystępnej formie i omawia najważniejsze idee polityczne w niezwykle jasny sposób. Przejdzie do historii jako jedna z najważniejszych i najtrwalszych pozycji. Ukazuje się jednocześnie z filmem pod tym samym tytułem.
Przekład: Stefan Baranowski; projekt okładki: Ewa Gawlik; 160 stron, oprawa twarda; ISBN: 978-83-7998-169-4