Twoje konto

Zastrzelony jadłospis czyli trochę mitologi polskiej

Najniższa cena z 30 dni : 8,00 zł

Nakład wyczerpany koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 8,00 zł z VAT 10,00 zł

Zbiór esejów znanej skandalistki, cenionej pisarki Anny Bojarskiej (napisała m.in. Agitkę, Czego nauczył mnie August, Biedny Oskar, Madonna z Pekaesów, Królowa Wiktoria) to książka draczna. Autorka obala kilka mitów polskich.

Pisze o ostatnim polskim królu, że nędzny. I słusznie. Pisze o polskiej demokracji II Rzeczypospolitej, o Narutowiczu i Niewiadomskim, o Piłsudskim. Czasem przykro i słusznie.

Gdy pisze o czasach współczesnych wydaje się, że przesadza z histerycznym tonem. Ale być może ma rację. Taki ton na takie czasy. I słusznie. Dwaj Panowie N (wokół Niewiadomskiego) Młyny w Corbeil, Król Staś, Książę Pepi, Piłsudski dzisiaj to szkice historyczne.

Bojarska zadziwia swoją erudycją i ostrością spojrzenia. Maki na Monte Cassino, Polska spożywcza to niektóre z tekstów o współczesności.


- Nie rozumiesz, że to skończone, skończone? Nie ma już żadnej Polski! Była, ale się zmyła. (...) Wstyd mi, że kiedykolwiek myślałam inaczej. że tak się przejmowałam. Same mity! A widzisz, co się tam dzieje? Złodziejstwo, kurestwo i chamstwo!...

Kościuszko życie tej gnojówce poświęcił, ale w końcu pytał: "Czy ten kraj jest godzien wolności?" Nie jest, nie jest! Piłsudski to samo. Gruchnąć by w to wszystko atomówką!


- Atomówką w gigantyczną gnojówkę? Wiesz, co by się działo?
- I o to chodzi.


/ z eseju Maki na Monte Cassino /

Kraków 2004, wyd. I, str. 104, op. miękka, format 12,5 x 19,5 cm
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt