Erich Fromm (1900-80) – amerykański psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, twórca psychoanalizy humanistycznej. Autor kilkudziesięciu książek, w tym tak ważnych jak "Ucieczka od wolności", "Zapomniany język", "Patologia normalności", "Zdrowe społeczeństwo", "Rewolucja nadziei" czy "Zdrowe społeczeństwo".
Na tym tle "Zerwać okowy iluzji" jest książką nieco odmienną, jest ona bowiem swoistą, krytyczną autobiografią intelektualną autora, przy czym nie unika on tutaj nawet wielu wątków prywatnych od dziecinnych fascynacji począwszy. Jednak to nie lektury proroczych pism Izajasza, Amosa, Ozeasza, czy żydowskich myślicieli jak Anton Nobel czy Salman Baruch Rabinkow najbardziej ukształtowały Fromma. Przełomem w jego myślenia stały się pisma z jednej strony Zygmunta Freuda, a z drugiej Karola Marksa, przy czym trzeba pamiętać, że Fromm cenił myśl Marksa, natomiast wszelkie późniejsze losy spuścizny Marksa - czyli leninizm, stalinizm ani tym bardziej stojące za tą myślą totalitarne reżimy napawały Fromma autentucznym oburzeniem połączonym z obrzydzeniem. A jeśli chodzi o Freuda - też bywał przerażony w jaki sposób można myśl Fruda uprościć i skomercjalizować do postaci leżanki, na której przeciętny przedstawiciel klasy średniej będzie odreagowywał swoje rzeczywiste bądź urojone komleksy. Pamiętajmy przy tym, że Fromm uznawany jest faktycznie za jednego z największych humanistów XX wieku - warto wiedzieć z jakich źródeł intelektualnych czerpał!
Według Ericha Fromma (1900-1980) jednego z najwybitniejszych uczonych XX wieku Marks dysponował z pewnością znacznie głębszym wglądem w naturę procesu społecznego, był również myślicielem bardziej niezależnym od społecznych i politycznych ideologii swoich czasów niż Freud. Freud natomiast wejrzał bardziej dogłębnie w naturę i proces ludzkich myśli, działań i namiętności, nawet jeśli nie zdołał wykroczyć poza zasady obowiązujące społeczeństwo mieszczańskie. Obaj ofiarowali nam intelektualne narzędzia, za pomocą których możemy przebić się przez warstwę pozorów racjonalizacji oraz ideologii i zgłębić sam rdzeń jednostkowej i społecznej rzeczywistości. Niezależnie od uproszczeń, jakie znaleźć można w ich teoriach, odsunęli oni zaciemniające zasłony, które skrywały realność ludzką, położyli fundamenty pod nową Naukę o Człowieku, a tej właśnie nauki tak bardzo potrzebujemy.
208 str, oprawa miękka, Przekład: Jan Karłowski; Projekt okładki: Marcin Wojciechowski; ISBN: 978-83-7998-172-4; cena det. 21 zł