Twoje konto

Żeglarze z dżungli

Najniższa cena z 30 dni : 29,90 zł

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 29,90 zł z VAT 34,90 zł

Robert Reuven Stiller (1927-2016) - wybitny pisarz, poeta, lingwista, tłumacz, orientalista dokonał rzeczy niezwykłej, opracował bowiem jedyną, tak obszerną i wyczerpującą, w świecie antologię literatury malajskiej. Doskonale poznał zarówno Malezję jak i Indonezję, jego praca obejmuje teksty od najstarszych aż po czasy XX wieku, przy czym obejmuje także tradycję ustną. Znajdziemy zatem w antologii zarówno malajską literaturę ludową, jak i dworską i uczoną, aż po obszerny wybór z literatury XIX i XX wieku a także sporo tekstów pisanych w różnych malezyjskich dialektach. Dodatkową, kto wie czy nie zasadniczą, zaletą antologii jest opracowany przez Stillera wstęp wyjaśniający wiele nie tylko o tej literaturze i języku, ale w ogóle o tym regionie świata.
Pierwsza edycja tego dzieła sprzed 46 lat w wydawnictwie Ossolineum tu znacznie poprawiona i uzupełniona nosiła tytuł Antologia literatury malajskiej Entuzjastyczne recenzje z niej były wydrukowane w Niemczech, Anglii, Rosji, Holandii, Czechosłowacji, USA oraz Malezji.
Z
arówno poprzednia, jak i obecna Antologia w wydaniu już definitywnym i najbardziej kompletnym przedstawia całość literatury malajskiej, od najwcześniejszych początków (najdawniejsza znana inskrypcja malajska pochodzi z r. 683) po dzień dzisiejszy, rozumianą jako wszelka twórczość słowna, ustna czy pisana bez względu na podziały geograficzne i polityczne. A język malajski jako ponadplemienny obejmuje dziś swym zasięgiem całą Indonezję oraz Malezję, czyli ponad 250 milionów ludzi, dlatego współczesna literatura indonezyjska jest ze względu na swój język również literaturą malajską i jako taka znalazła się w niniejszej antologii.
Urodzony 1928 jako wielojęzyczny potomek sześciu różnych narodowości, z polskich rodziców, o austriacko-żydowsko-litewsko-białorusko-tatarskich korzeniach zająłem się wreszcie fascynującą mnie orientalistyką. Względnie biegły już w kilku językach europejskich, jeszcze przed dwudziestką napocząłem parę dialektów polinezyjskich: samoański, tahityjski i maori, wreszcie nauczyłem się po jawajsku, po czym uświadomiłem sobie, że w tej części świata najważniejszym jest całkowicie różny od niego język malajski. Prawdziwy język malajski swoją precyzją i zakresem możliwości, także literackich, dorównuje najświetniej rozwiniętym językom świata, a wiele z spośród jego stylistycznych subtelności nie da się adekwatnie wyrazić w żadnym innym języku.

500 stron; op. miękka; Projekt okładki: Ewa Gawlik; ISBN: 978-83-7998-137-3; cena det. 34,90 zł

 
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt