Georges Sorel (1847-1922) – francuski filozof, socjolog, działacz społeczny, jeden z twórców syndykalizmu. O jego myśleniu można powiedzieć. Między filozofią, a inżynierią. Między Nietzschem, a Marksem, między Bergsonem i Goethem. Zajmowali się jego myślą i B. Croce i nasz S. Brzozowski. Socjalista, syndykalista, który jednak nigdy nie uczestniczył w żadnym ruchu rewolucyjnym, jednak za spadkobiercę myśli marksowskiej uważał się jak najbardziej, choć np. Leszek Kołakowski nazywa go Lutrem marksizmu. Był w najlepszym tego słowa znaczeniu socjalistą utopijnym. W Złudzeniach postępu autor mając w pamięci marksowską ideę determinizmu historycznego w zasadzie w znacznej mierze się od niej odcina i twierdzi, że nie ma żadnej konieczności dziejowej, która miałaby zagwarantować historyczne zwycięstwo socjalizmu. Dodatkowo Sorel nie ma również złudzeń co do rewolucyjnego ducha klasy robotniczej, twierdzi wręcz, że dokonywana przez tę klasę rewolucja prowadzić będzie tylko do zmiany organizacji produkcji. Sorel - zgodnie z tytułem - jest całkowicie pozbawiony złudzeń, co do tego jak będzie wyglądał porewolucyjny ład na świecie i prawdopodobnie te jego tezy spowodowały, że przez socjalistyczną ortodoksję został zaliczony nie tylko do szkodników, ale wręcz faszystów.
Od czasu, w którym demokracja zaczęła się uważać za ubezpieczoną na długą przyszłość, a partie konserwatywne straciły wszelką nadzieję, od tej też chwili nie mają nasi demokraci tej co dawniej potrzeby usprawiedliwiania swego prawa do władzy za pomocą filozofii historii. W oczach jednostek, zajmujących naczelne posterunki w nauce (...), straciło pojęcie postępu wiele ze swego blasku i znaczenia.
oprawa miękka, 240 stron, ISBN: 978-83-7998-052-9; przekład: Emil Breiter; cena detaliczna: 12 zł; projekrt okładki: Marcin Wojciechowski; przekład: Emil Breiter
Powiadom o dostępność produktu
Zapytaj o produkt