Uwagi ku definicji kultury to do tej pory nigdy niewydana w Polsce książka eseistyczna T.S. Eliota, jednego z najważniejszych twórców literatury anglojęzycznej, laureata Nagrody Nobla za rok 1948. W tym zestawie esejów autor przedstawia różne aspekty znaczenia słowa kultura i na wybranych przykładach próbuje stworzyć spójną definicję tego terminu. Pisze, iż termin kultura ma różne asocjacje w zależności od tego, czy mamy rozwój indywidualny, rozwój grupy czy klasy, czy też całego społeczeństwa. " Częścią mojej tezy jest to, że kultura jednostki jest zależna od kultury grupy czy klasy oraz że kultura grupy czy klasy jest zależna od kultury całego społeczeństwa, do którego ta grupa czy klasa należy." Całość rozważań uzupełnia dodatek na temat Jedności kultury europejskiej, odzwierciedlającej się zwłaszcza w sztuce szczególnie w literaturze. W tej jedności widzi Eliot główne źródło nadziei na przekleństwa polityki i podstawę europejskiej przyszłości.
Thomas Stearns Eliot (1888-1965) – amerykański poeta, dramatopisarz i eseista z brytyjskim obywatelstwem. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1948. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych anglojęzycznych twórców XX wieku. Do jego najważniejszych dzieł należą Ziemia jałowa, Wydrążeni ludzie czy Mord w katedrze. Eliot krytykował system demokracji parlamentarnej jego zdaniem odpowiedzialny za kryzys postaw moralnych. Proponował powrót do wartości chrześcijańskich celem uzdrowienia społeczeństwa poprzez zmiany w systemie edukacyjnym. Przewidywał powrót protestantyzmu oraz innych odłamów chrześcijaństwa na łono Kościoła katolickiego. Proponował powrót do ładu moralnego.
Relacje elity politycznej – przez co rozumiemy czołowych członków wszystkich skutecznych i określonych grup politycznych, gdyż przetrwanie systemu parlamentarnego wymaga stałego współgrania z opozycją1 – z innymi elitami byłyby określone zbyt prymitywnie, gdyby opisać je określeniem komunikacji między ludźmi czynu i ludźmi myśli. Jest to raczej relacja między ludźmi o innych typach umysłowości oraz odmiennych obszarach myśli i działania. Wyrazisty podział między myślą i działaniem jest nie bardziej możliwy do obrony w przypadku polityki niż w przypadku życia religijnego, w którym uczestnik musi wykazywać się własnym działaniem, a ksiądz o nastawieniu laickim nie może zupełnie nie mieć praktyki w medytacjach. Nie istnieje płaszczyzna aktywnego życia, w której myśl jest znikoma, oprócz tej, na której automatycznie wykonuje się polecenia, i nie istnieje żaden gatunek myślenia niemający efektu na działanie.
176 stron; oprawa twarda; Przekład: Jarosław Rybski; Projekt okładki: Ewa Gawlik; ISBN: 978-83-7998-105-2; cena det. 29,00 zł