Twoje konto

TRAINSPOTTING POCKET

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 14,90 zł z VAT

Debiutancka powieść Irvine'a Welsha (ur. 1958) dzisiaj uznawanego za jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych angielskich (a w zasadzie szkockich, Welsh bardzo podkreśla swoją "szkockość", choć obecnie mieszka w Irlandii) pisarzy sprzedała się w Wielkiej Brytanii w prawie milionowym nakładzie. I nic dziwnego jej groteskowy, czarny humor, brak moralizatorrstwa, świetny język, a jeszcze dodatkowo film Danny'ego Boyla sprawiły, że ta powieść była skazana na sukces. Drugie, poprawione wydanie w formie paper-book w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.
Trainspotting to portret grupy przyjaciół, młodych Szkotów, ćpunów, świrów, a przy tym ludzi wrażliwych i na swój specyficzny sposób inteligentnych. Zarzucano Welshowi, że gloryfikuje narkomanię. Istotnie, główny bohater powieści Mark Renton wychwala heroinowego kopa pod niebiosa, a autor wydaje się patrzyć na świat oczami swoich bohaterów i opisywać go ich językiem. Ale przecież Welsh pokazuje także koszmarne strony narkotykowego uzależnienia, a to, że stroni od taniej dydaktyki to tylko zaleta.
Irvine Welsh (ur. 1958) to jeden z najpopularniejszych angielskich pisarzy. A skąd, właściwie to szkocki, urodził się przecież w Edynburgu i tu rozgrywa się akcja większości jego powieści, stąd pochodzą ich bohaterowie. Trainspotting - jego debiutancka powieść sprzedała się na Wyspach Brytyjskich w kilkusettysięcznym nakładzie. Jej genialny groteskowy humor, brak moralizatorstwa i w pewnej mierze znakomity film Danny’ego Boyle’a pod tym samym tytułem spowodowały, że ta książka zasłużyła – jak rzadko która naprawdę – na miano powieści kultowej. 
Zrobiło mi sie niedobrze. Wchodziłem po schodach do chaty Johnny’ego i zaczęło mnie ściskać w brzuchu. Lało sie ze mnie jak z mokrej gąbki, a z każdym krokiem nowa fala potu wychodziła mi przez pory. Z Sickboyem było jeszcze gorzej, ale ta pizda przestawała sie dla mnie liczyć. Widziałem, jak wlecze sie oparty o poręcz przede mną, ale zwracałem na to uwage tylko dlatego, że blokował mi droge do Johnny’ego i hery. Dyszał ciężko, zwisał jak szmata z poręczy, jakby miał rzucić sie w dół schodów.
– W porządku, Si? – pytam sie wkurwiony, bo ta pizda zagradza mi droge.
Machnął ręką i potrząsnął głową, chowając gały. Nic już nie mówie. Jak człowiek czuje sie tak jak on, nie chce mu sie gadać ani słuchać czyjegoś gadania. Nie ma sie ochoty na żadne pieprzenie. Tak jak ja. Czasami myśle, że ludzie ćpają, bo podświadomie marzą o ciszy.
Kiedy w końcu dowlekliśmy sie na góre, Johnny otworzył nam drzwi napierdolony jak autobus. W środku leżał rozłożony sprzęt. - 
Fragment "Trainspotting"
pocket-book; 368 stron; przekład: Jędrzej Polak; projekt okładki: Marcin Wojciechowski; ISBN:  9788361516439

Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt