Twoje konto

Serce człowieka

Najniższa cena z 30 dni : 14,00 zł

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 14,00 zł z VAT 21,00 zł

W Sercu człowieka Erich Fromm zajmuje się tematyką przemocy, bardzo szeroko rozumianego narcyzmu – zarówno indywidualnego jak i zbiorowego, tendencjami nekrofilnymi ujmowanymi jako dążenie do chaosu, destrukcji i śmierci, a także orientacją, którą nazywa symbiozą kazirodczą. Ale co najważniejsze proponuje także drogi wyjścia lub przynajmniej zminimalizowania tych aspektów ludzkiej psychiki. Zastanawia się nad problemem determinizmu i indeterminizmu ludzkiej natury, rozpatrując wcześniej sam sens tego pojęcia. I jak zawsze u tego autora: dogłębnie, a przy tym zawsze z humanistycznym pozytywnym przesłaniem.

Erich Fromm (1900-80) – amerykański psycholog i filozof pochodzenia niemieckiego, uznawany za jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku, twórca psychoanalizy humanistycznej. Autor kilkudziesięciu książek, w tym tak ważnych jak Ucieczka od wolności, Zapomniany język, Patologia normalności, Zdrowe społeczeństwo, Rewolucja nadziei, Psychoanaliza a religia.
Współcześni ludzie bardziej od innych istot żywych kochają mechaniczne gadżety. (...) Interesujemy się ludźmi jak przedmiotami (...) a nieżywymi osobami. Wszystko to idzie w parze ze wzrastającą rolą metod biurokratycznych. W gigantycznych centrach produkcyjnych, gigantycznych miastach, gigantycznych wioskach ludzie są administrowani, jak gdyby byli przedmiotami; rządzący i rządzeni są przekształcani w rzeczy i stają się posłuszni odnoszącym się do rzeczy prawom. Człowiek jednak nie może być rzeczą, jeśli zredukuje się go do Przedmiotu przekształca się w niebyt, ale zanim to nastąpi, popadnie w rozpacz i zapragnie zniszczyć wszelką formę życia.
Człowiek nie jest ani zły, ani dobry. Jeżeli ktoś wierzy w dobroć człowieka jako w jedyną jego potencjalność, w sposób konieczny przywdzieje różowe okulary optymizmu i w efekcie przeżyje bolesne rozczarowanie. Jeżeli ktoś natomiast wierzy w skrajność przeciwną, skończy jako cynik i będzie ślepy na postrzeganie dobra u innych i u siebie.
(fragment książki)

str.192; oprawa miękka; przekład: Robert Saciuk; projekt okładki: Marcin Wojciechowski; cena det. 21 zł; ISBN: 978-83-7998-062-8
Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt