Wedle Arthura Schopenhauera (1788-1860) jednego z najwybitniejszych niemieckich filozofów, twórcy tzw pesymizmu filozoficznego. Podstawą moralności są - twierdzzi autor - różnorodność, indywidualność i wiedza. Nie ma zaś wartości obowiązujących powszechnie. Trzy zasadnicze pobudki etyczne człowieka, egoizm, złość, współczucie, istnieją w każdym, ale u każdego w innych i nie do uwierzenia rozmaitych stosunkach. Stosownie do tego, która z nich przeważa, dany osobnik poddaje się działaniu tych a nie innych motywów, i postępki jego noszą ten, a nie inny charakter.
Arthur Schopenhauer (1788-1860) – jeden z najwybitniejszych niemieckich filozofów, choć w zasadzie nigdy nie stworzył żadnej filozoficznej szkoły, a jednak wywarł wielki wpływ na takich myślicieli jak Bergson (ze swoim intuicjonizmem), Nietzsche (ze swoją filozofią życia), a czerpali z niego także neokantyści i pragmatycy. Zwykło się nazywać Schopenhauera twórcą pesymizmu filozoficznego. Jak pisze Jan Garewicz jego pesymizm nie miał nic wspólnego z katastrofizmem, a negacja postępu z zaprzeczeniem rozwoju nauki i techniki Uczył rezygnacji bez pokory, współczucia bez miłości bliźniego, buntu bez działania. Mity religijne przetransponował w filozofię świecką, a nadzieje i zwątpienia przeciętnego człowieka w światopogląd na wskroś arystokratyczny.
168 stron, oprawa miękka, format 12,5x19,5 cm, przekład: Zofia Bassakówna; ISBN: 978-83-7998-041-3; cena det. 12 zł; projekt okładki: Marcin Wojciechowski