Twoje konto

Nowa Huta

Najniższa cena z 30 dni : 14,7 zł

Wysyłamy w 48h koszty przesyłki od 13,00 zł

Cena: 14,70 zł z VAT 21,00 zł

Nowa Huta skończyła 65 lat. W lutym 1949 roku zapadła ostateczna decyzja o budowie na terenie podkrakowskich wsi Kombinatu Natalurgicznego i nowego miasta. Autorami projektu urbanistycznego był zespół architektów pod kierunkiem Tadeusz Ptaszyckiego.„Legenda lat budowy Nowej Huty wciąż jeszcze ma żywych świadków, a niektóre fakty z tego czasu wręcz nie mieszczą się w głowie. Bolesław Skrzybalski, który projektował pierwsze nowohuckie osiedle Wandy miał na to... 3 dni czasu. Geodeta dosłownie z rąk mu wyjmował rysunki i wytyczał budynki. Żadnych 35 uzgodnień nie było, a jak się chłodno przyjrzeć, to błędów też nie było więcej niż dziś. Juchnowicz na osiedle B-2 miał tydzień, a jakby nie zdążył to dyrektor Żrałek, odpowiedzialny za wykonawstwo zapowiedział postawienie 30 bloków w rządek, bez projektu.... Prace projektowe dla budowy całego miasta Nowa Huta rozpoczęto w styczniu 1949 , a już w trzeciej dekadzie czerwca ruszyła budowa, by w grudniu poszczycić się pierwszymi zasiedlonymi już na Osiedlu Wandy blokami.W konkursie na plan generalny Nowej Huty Ptaszycki otrzymał I nagrodę.”W cytowanym fragmencie artykułu red. Stefana Ciepłego z Magazynu Kulturalnego „Kraków” z 1985 roku, na pytanie jak odczuwał pierwsze światła w oknach Nowej Huty, Ptaszycki odpowiada: „Niezwykłe przeżycie. To, co wczoraj było projektem, wybuchnęło nagle życiem. Powstało miasto.”Zdecydowano jednak, że nowa Huta będzie jedną z dzielnic Krakowa a w 1991 roku w ramach reformy administracyjnej miasta podzielono ją na pięć dzielnic.
Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda, przedstawia Państwu kolejny z serii przewodników po Krakowie, tyn razem jest to przewodnik po Nowej Hucie. Mała książeczka, zmieści się w kieszeni czy damskiej torebce. Dziesiątki zdjęć z ciekawych i urokliwych miejsc w Nowej Hucie, fotografie archiwalne z czasu gdy powstawało miasto to dodatkowe walory przewodnika.Opisuje on niegdyś największa dzielnicę Krakowa, obecnie podzieloną na pięć jednostek administracyjnych – Czyżyny, Bieńczyce, Mistrzejowice, Wzgórza Krzesławickie, Nowa Huta. Opowiada o pradawnej i nieco bliższej historii tych ziem ale także tej najnowszej, którą tworzyli dzisiejsi mieszkańcy Nowej Huty. Opisuje zabytkowe budowle jak np. kościół i klasztor Cystersów w Mogile, zabytki architektury drewnianej, dwory i pałace czy forty i miasto zbudowane od zera w szczerym polu a zachwycające urbanistów z całego świata. Ze zdziwieniem dowiecie się jak wielu sławnych i znaczących dla historii i kultury Polski, ludzi było związanych z tymi terenami. Wśród nich Władysław Łokietek, Władysław Jagiełło, Hugo Kołłątaj, Tadeusz Kościuszko, Jan Matejko, Tadeusz Boy Żeleński, Wincenty Witos i wielu innych. Dzisiejsza Nowa Huta to wbrew potocznym przekonaniom nie szare blokowisko a miasto-ogród o szerokich, zadrzewionych ulicach, ogrodach wewnątrz osiedli, licznych parkach i unikatowych użytkach ekologicznych. Żyje się tutaj dobrze, wygodnie i spokojnie. Przewodnik proponuje osiem tras spacerowych, czas przejścia jednej to około 3 do 4 godzin. Trzecia trasa jest dłuższa więc można ją podzielić na dwa spacery. Przyjeżdżajcie do Nowej Huty, bierzcie udział w organizowanych tutaj imprezach, przychodźcie do teatrów, zwiedzajcie Nową Hutę, oczywiście z naszym przewodnikiem!. Naprawdę warto.
104 strony kolorowe; kilkadziesiąt zdjęćautorstwa: Lena Ciepły, Renata Połomska, Paweł Smolicz i Waldemar Gogacz; zdjęcia arciwalne głównie z archiwum Jerzego Ridana, opracowanie map: Wojtek Jędrosz; 104 strony, op. miękka, format: 12x17 cm; ISBN:978-83-7998-017-5

Dodaj Komentarz
Ocena: 1 5
Imię / pseudonim:
Przepisz kod:
weryfikator

Zapytaj o produkt