ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Kup teraz!

Cena: 19.00 PLN
Ilość:
drukuj
Jan Himilsbach

Jan Himilsbach - Łzy sołtysa i inne opowiadania (nakład wyczerpany)

Jan Himilsbach - Łzy sołtysa i inne opow

Jan Himilsbach (1931-88) - pisarz, aktor, kamieniarz o niezwykle barwnym życiorysie. Urodził się 31 listopada 1931 roku. Tak miał napisane w akcie chrztu, tak samo w dowodzie osobistym. A przecież listopad ma 30 dni.


Wraz ze Zdzisławem Maklakiewiczem stworzyli doskonałe, charakterystyczne kreacje w takich filmach jak Rejs, Jak to się robi, Wniebowzięci.

W sumie Jaś zagrał w kilkudziesięciu filmach. Zostawił po sobie także kilkadziesiąt opowiadań.

W tym tomiku 14 z nich i kilka zdjęć autora.
 

Himilsbach udzielił w swoim życiu siedmiuset (wg samego Himilsbacha około 400, ale himilsbacholodzy doliczyli się 700) wywiadów dziennikarzom.

Zwykle odbywało się to przy wódce: dziennikarz stawiał, a Jaś, człowiek dobry i uczynny, opowiadał swoje życie, za każdym razem trochę inaczej, żeby Naczelny nie zarzucił rozmówcy-fundatorowi plagiatu.

W ten sposób gazetowy żywot Himilsbacha Meandrował i rozwidlał się jak delta Missisipi. "No bo ile razy można pieprzyć wciąż jedno i to samo."

A co można powiedzieć o prozie Jana Himilsbacha? Oddajmy głos Tadeuszowi Konwickiemu:

"Himilsbach jest ozdobą naszej literatury. Mam zaszczyt przyjaźnić się z tym pisarzem. Ja się nie tylko przyjaźnię z Himilsbachem, ja także czytam jego książki.

W tym zalewie literackiej dzikości, prostactwa, a także najwulgarniejszych wyrażeń, którym prymusi i maminsynkowie usiłują zepatować czytelników, to znaczy krewnych i znajomych, proza Himilsbacha oszczędna, jasna, powiedziałbym nawet - wykwintna, przynosi ulgę swoim szlachetnym tonem, swoimi dobrymi manierami literackimi."

 

Kraków 2002, str. 204, wyd. 1, op. miękka, format 12,5cm x 19,5cm

ISBN: 83-88819-14-3