ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Kup teraz!

Cena: 16.00 PLN
Ilość:
drukuj
Jan Himilsbach

Jan Hilmilsbach - Moja oszałamiająca kariera (nakład wyczerpany)

Jan Hilmilsbach -Moja oszałamiająca kari

A co najważniejsze - kilka znalazło się w kanapie. W kanapie Himilsbacha. Z kanapy Himilsbacha wydobyła jeszcze kilka maszynopisów Basica, wdowa po Janku. Oprócz samego Autora nikt ich nigdy jeszcze nie czytał. Teraz wszyscy mają na to szansę.

A co jeszcze może znaleźć się w szafie?

Świat opowiadań Himilsbacha jest amoralny, co nie znaczy zdemoralizowany do gruntu, tylko słabo rozeznający się w normach moralnych. Bo wie, że można zrobić wszystko, aby przetrwać.

Biologiczne przetrwanie jest najważniejsze: karuzela życia się kręci, nie zważając na nic. Z niewiarą w górne frazesy, głośne salwy, łoskot bębnów . Broni jednak w swej prozie wszelkich form komitywy międzyludzkiej, ale z kpiną, dwuznacznym uśmiechem na twarzy.
/ Krzysztof Mętrak /


Na jednym z festiwali poezji w Poznaniu znalazł się również Jan Himilsbach. Janek nigdy do szykownych strojów nie przywiązywał szczególnej wagi, a można by rzec, że wcale.

Jadłem właśnie kolację w restauracji hotelowej, kiedy dopadła do mnie pewna euforyczna panienka od krytyki wołając, żebym biegł na pomoc, bo w hallu kelner walczy z Himilsbachem. Wybiegłem i widzę groźną szarpaninę, kelner stara się wypchnąć Himilsbacha za drzwi.

 Odepchnąłem kelnera od na wpół przyduszonego i raczej biernego Janka i pytam, czego on od niego chce. "Jak to czego - zakrztusił się z oburzenia kelner - Toż on udaje pisarza. Na salę chce wejść!"
/ Roman Śliwonik /Kraków 2004, wyd. I, str. 156, op. miękkka, format 12,5cm x 19,5cm ISBN: 83-89640-15-5