ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Kup teraz!

Cena: 14.00 PLN
Ilość:
drukuj
Meandry kultury

Cesare Lombroso - Geniusz i obłąkanie

Istotnie, w burzliwym i namiętnym przebiegu życia geniuszów i obłąkanych są momenty wspólne. Wspólnymi są egzaltacja, połączona z wrażliwością i przerywana stanami znużenia, wyczerpania, które są jej następstwem, oryginalność utworów artystycznych i odkryć (...), wielkie roztargnienie, silna skłonność do samobójstwa, wreszcie dosyć często – alkoholizm i olbrzymia próżność. Wśród genialnych ludzi byli wprawdzie tacy, którzy potem dostali obłąkania, jak również wśród obłąkanych tacy, którzy pod wpływem choroby wykazywali przebłyski geniuszu, ale jeżeli chce się z tego wyprowadzić wniosek, że wszyscy ludzie genialni muszą być obłąkani, to znaczy, że zniekształca się dane i powtarza błędne mniemanie dzikich, którzy uwielbiali jako natchnionych przez Boga wszystkich ludzi chorych umysłowo.
Geniusz ma świadomość swej siły, ceni się i nie zniża do poufałego zbratania się ze wszystkimi, ale nie ma tej pychy, która opanowuje umysły chore i wykracza poza granice prawdy, a nawet prawdopodobieństwa.


376 stron, oprawa miękka, przekład: J.L. Popławski, projekt okładki: Marcin Wojciechowski; ISBN: 978-83-7998-040-6; cena det. 19 zł