ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Kup teraz!

Cena: 22.00 PLN
Ilość:
drukuj
J.G. Ballard

James Graham Ballard - Ogród czasu

Koncept fantastyczno-naukowy, akcja i bohaterowie schodzą na dalszy plan w opowiadaniach, które są przede wszystkim rozbudowanymi obrazami. I dalej: Rzeczywiście, pustynne krajobrazy Ballarda są zewnętrznymi projekcjami stanów psychicznych jego bohaterów, wyrazem spustoszenia duchowego, tego, co nazywa „psychicznym zerem”. Jest to zgodne z programem surrealizmu, ale Ballard jest surrealistą w sience fiction, o której mówią, że znalazła kontakt z masową podświadomością, że ujawniła stłumione pragnienia, kompleksy i lęki współczesnych społeczeństw.

Zaś Łukasz Orbitowski w „Magazynie DZIENNIKA” uzupełnia: Gdyby określić literackie credo autora „Imperium słońca”, to trzeba go usytuować w grupie pisarzy narzekaczy, pomstujących na kondycję moralną społeczeństwa. Ballard wykazał , że niewiele trzeba, by wyciągnąć z nas to, co najgorsze, i obnażał łatwość, z jaką rezygnujemy z podmiotowości, a surogat szczęścia osiągamy przez zatracenie. Głównymi tematami jego twórczości są: zagubienie jednostki, naturalność przemocy, fetyszyzująca rola gadżetów i zgubny wpływ kultury konsumpcji. (Dziennik 25-26 04 2009)

I dodaje jeszcze, że o Ballardzie mówi się jako o „najbardziej wpływowym pisarzem popkultury, pod wpływem książek którego powstały przeboje Madonny i Radiohead, utwory Joy Dyvision i Manic Street Preachers, dziwaczne budynki, projektowane przez Rema Koolhaasa i Nigela Coatesa, filmy Stevena Spielberga i Davida Cronenberga, seriale telewizyjne i rozprawy filozoficzne.

James Ballard zmarł 19 kwietnia 2009 roku.

„Ogród czasu” to pierwszy z trzech przygotowywanych przez nasze wydawnictwo tomów jego opowiadań. Kolejny już wkrótce!

Kraków 2009. Stron 408, oprawa miękka. Cena detaliczna 29, 80 zł.
ISBN: 978-83-61516-20-0