ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Kup teraz!

Cena: 23.00 PLN
Ilość:
drukuj
Proza i poezja światowa

Sun Zi (Sun Tzu) - Sztuka wojenna

Sztuka wojenna


Klasyczny traktat chiński SUN TZU - "Sztuka wojny" w nowym przekładzie i opracowaniu Roberta Stillera. Uzupełniony dodatkowymi traktatami Wu Qi - "Sztuka wojenna", Sima Qian - "Z żywota mistrza Sun Zi" oraz Tan Daoji - "Trzydzieści sześć podstępów".

A do tego jeszcze rozważania tłumacza o chińskiej pisowni i wymowie a także wnikliwy esej o chińskim mistrzu i jego traktacie oraz o implikacjach i odniesieniach do współczesności.


Niewątpliwie jedyne na polskim rynku tak niezwykłe opracowanie. Całkowicie nieporównywalne z ewidentnym szajsem (zarówno pod względem zawartości jak i tłumaczenia) proponowanym przez inne wydawnictwa.


19. Będąc blisko, udawaj, że jesteś daleko. Będąc daleko, udawaj, że jesteś blisko.

20. Jeżeli wróg szuka swej korzyści, pokaż mu przynętę, aby go zwabić. Pomieszaj przeciwnika i wtedy uderzaj.

Sun Bin: Sprawdzaj położenie wroga, wysyłając niewielkie siły z dowódcą niskiej rangi, lecz odważnym. Obowiązek jego nie na tym polega, żeby wygrał bitwę, lecz na tym, aby poniósł niewielką porażkę.

Du Mu: Generał Li Mu z Zhao wypuścił stada bydła z pastuchami. Kiedy Xiongnu posunęli się nieco do przodu, upozorował odwrót, pozostawiając kilka tysięcy ludzi, jak gdyby ich porzucał. Chan uradował się, gdy to usłyszał, i na czele dużych sił ruszył w to miejsce. Li Mu uszykował większość swoich wojsk na prawym i lewym skrzydle, przeprowadził atak oskrzydlający, zmiażdżył Hunów i wyrżnął ponad sto tysięcy ich jeźdźców.

21. Kiedy jest groźny, przyczaj się i bądź podwójnie gotów. Kiedy jest silniejszy, unikaj go.

22. Kiedy wpada w gniew, podbechtuj go.

Li Quan: Jeśli wódz jest porywczy, jego przywództwo łatwo staje się chwiejne. Nie wyróżnia go mocny charakter.

Zhang Yu: Jeśli wrogi wódz jest uparty i skłonny do gniewu, obrażaj go i doprowadzaj do wściekłości, aby się rozzłościł i pogubił, wtedy porwie się na ciebie lekkomyślnie i bez żadnego planu.

 

Kraków, 2003, wydanie I, liczba stron: 212, format: A-4, okładka: miękka

ISBN: 83-918255-0-7