ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Carlos Castaneda - Odrębna rzeczywistość

Carlos Castaneda
Carlos Castaneda - Odrębna rzeczywistość

Odrębna rzeczywistość opisuje drugie spotkanie Carlosa Castanedy z Don Juanem, mające miejsce po 10 latach od spotkania pierwszego. Autor pisze tutaj o trudnościach związanych z próbą wyjścia poza granice znanej nam rzeczywistości. Pomóc w tym mogą różnego rodzaju środki halucynogenne. Po ich świecie, sposobach korzystania z nich oprowadza Castanedę jak zwykle Don Juan. Tylko w taki sposób można wykroczyć poza granice racjonalnego świata, by dotrzeć do innej właśnie Odrębnej rzeczywistości.

21.00 PLN

Trainspotting wyd. 4

Irvine Welsh
Trainspotting wyd. 4

„Trainspotting” to dziś powieść już niemal kultowa. Ten literacki debiut Irvine'a Welsha sprzedał się na Wyspach Brytyjskich w blisko milionowym nakładzie, doczekał się przekładów na kilkanaście języków i wreszcie został sfilmowany przez Danny'ego Boyle'a. Irvine Welsh (u. 1958) to w tej chwili jeden z najpopularniejszych angielskich, a właściwie – co sam zaznacza – szkockich, choć obecnie autor mieszka w Irlandii. Ale tę szkockość widać w jego powieściach, ich akcja toczy się w Edynburgu (najczęściej) i to stamtąd pochodzi sam Welsh i bohaterowie jego książek, w tym także oczywiście także powieści "Trainspotting", która jest portretem grupy przyjaciół, młodych ludzi, ćpunów, śworów, a przy tym ludzi wrażliwych i na swój specyficzny sposób inteligentnych. Zarzucano Welshowi, że gloryfikuje narkomanię. Istotnie, główny bohater powieści Mark Renton wychwala heroinowego kopa pod niebiosa, a autor wydaje się patrzyć na świat oczami swoich bohaterów i opisywać go ich językiem. Ale przecież Welsh pokazuje także koszmarne strony narkotykowego uzależnienia, a to że stroni od taniej dydaktyki to tylko zaleta. Nowe zmienione i poprawione wydanie książki zbiega się z premierą kolejnego filmu Dany'ego Boyle'a '"Trainspotting 2"

30.00 PLN

Stefan Wiechecki WIECH - Wariackie papiery

Wiech
Stefan Wiechecki WIECH - Wariackie papiery

Siódmy tom Opowiadań powojennych najbardziej warszawskiego z pisarzy warszawskich Stefana Wiecheckiego WIECHA. Wiech nie tylko odtwarza koloryt Warszawy, on wręcz tworzy język, gwarę warszawskich drobnych cwaniaczków. Opisując świat z puntu widzenie przeciętnego "Walerego Wątróbki" zauważa w tym świecie masę absurdów, rzeczy pozytywnych i negatywnych. Wiech częstokroć kpi sobie z władzy, ale ponieważ robi to jako pan "Wątróbka" to zdaje się, iż można to traktować z przymrużeniem oka. A tym czasem Wiech był po prostu wielkim pisarzem i stworzył tę swoją specyficzną formę bo może ułatwiała zawoalowaną krytykę i pozostawiała to co najcenniejsze - trochę żartu, śmiechu, przymrużenia oka. W tym tomie prezentujemy opowiadania z lat 1955-57

24.00 PLN

Zygnunt Freud - Psychopatologia życia codziennego

Meandry kultury
Zygnunt Freud - Psychopatologia życia codziennego

W Psychopatologii życia codziennego Freud zajmuje się przede wszystkim mechanizmami, które powodują, że zapominamy (zarówno imiona, jak i wyrazy obce, nazwy czy szyk zdań), popełniamy podświadomie pomyłki w czytaniu i pisaniu. Także przejęzyczeniami, czynnościami pomyłkowymi, również zabobonami i innymi błędami. Freud – pamiętajmy o tym – był przede wszystkim lekarzem. Jego samego w dużej mierze zaskoczyły rezultaty własnych badań, tak bardzo bowiem ludzka natura okazywała się inna od tej, jaką chciałby widzieć wiedeński mieszczanin z początku XX wieku. Jednak to badania konkretnych ludzi spowodowały, że Freud doszedł do swych wniosków o ludzkiej naturze. Występowanie takich zjawisk jak czynności pomyłkowe, przejęzyczenia, nieświadomie popełniane błędy, zapominanie nazw czy imion, zabobony możemy wyjaśnić jako ujawnienie się niezupełnie stłumionych treści psychicznych, których nie dopuszcza świadomość, ale które nie są jednak pozbawione wszelkiej możności ujawnienia się. Psychopatologia życia codziennego to oprócz Wstępu do psychoanalizy i Poza zasadą przyjemności najważniejsze z dzieł twórcy psychoanalizy.

15.00 PLN

Gabriel Michalik - Kobieta Pracująca. Rzecz o Irenie Kwiatkowskiej i jej czasach

Biografie
Gabriel Michalik - Kobieta Pracująca. Rzecz o Irenie Kwiatkowskiej i jej czasach

Dzieje życia Ireny Kwiatkowskiej będą sporym zaskoczeniem dla miłośników talentu niezapomnianej Hermenegildy Kociubińskiej z "Siedmiu Kotów", Hrabiny Tylbaczewskiej z "Kabaretu Starszych Panów" i Kobiety Pracującej z "40-latka", by wymienić tylko kilka spośród najbardziej pamiętnych kreacji pani Ireny. Bohaterka niniejszej książki stroniła od wywiadów, pokrywając skromność twierdzeniem, że wszystko co miała do powiedzenia, zdążyła już wypowiedzieć na scenie. Tymczasem losy Pani Ireny obfitowały w dramatyczne zwroty, niezwykłe przypadki i trudne sytuacje, z których tylko za sprawą niespodziewanego uśmiechu Fortuny udawało się wyjść obronną ręką. Było w jej losach sporo czułości, humoru, czasem zjadliwego, ale zwykle dobrodusznego, otwartość na drugiego człowieka, na jego wrażliwość, na nowości w literaturze, sztuce, nauce, ale przede wszystkim - było pragnienie ciągłego doskonalenia się zarówno w artystycznym zawodzie, jak i w trudnej sztuce dobrego życia. Zapraszamy na spotkanie z Ireną Kwiatkowską: na scenie i ekranie - aktorką, ale tu na tych kartkach, przede wszystkim córką, żoną, ciocią, koleżanką i... serdeczną przyjaciółką Pana Boga.

22.00 PLN

Sarvepalli Radhakrishnan - Filozofia indyjska

Meandry kultury
Sarvepalli Radhakrishnan - Filozofia indyjska

Śledząc rozwój filozofii indyjskiej, jako pojedynczej tradycji myślenia stanowi Filozofia indyjska klasyczny wykład indyjskiej myśli filozoficznej. Autor przedstawia stare teksty filozoficzne, wiążąc je ze współczesnymi problemami filozofii i religii. Przedstawia zasadnicze znaczenie i rolę poszczególnych tekstów i szkół filozoficznych oraz ukazuje podobieństwa między tradycjami filozoficznymi Indii i Zachodu. Pierwsza część obejmuje okresy wedyjski i epicki, przedstawiając hymny Rig‑Vedy, Upaniszady, jinizm (jainizm), buddyzm i teizm Bhagvadgitay, część druga obejmuje sześć braminicznych systemów filozoficznych, w tym logiczny realizm Njaji, atomistyczny pluralizm Wajsiesziki, system joga Patandżalego czy teizm Ramanudży.

110.00 PLN

Carlos Castaneda - Nauki Don Juana

Carlos Castaneda
Carlos Castaneda - Nauki Don Juana

Carlos Castaneda (1925-98) - amerykański antropolog, psycholog, autor bestsellerów takich jak Odrębna rzeczywistość, Podróż do Ixtlan czy właśnie Nauki Don Juana, w sumie kilkanaście milionów sprzedanych egzemplarzy. Ale też mag, używający środków odurzających, piszący o nich, mający swoich wyznawców, wielbicieli ale też i fanatycznych wrogów. W 1960 miał on spotkać szamana z plemienia Yaqui o imieniu don Juan Matus. Jego doświadczenia z don Juanem stały się dlań bodaj najważniejszą życiową inspiracją.Jak pisze w Przedmowie Walter Goldschmidt Carlos Castaneda – pod opieką don Juana – prowadzi nas poprzez ów moment zmierzchu, poprzez ową szcze¬linę we wszechświecie dzielącą światło dnia od mroku, w świat nie tylko inny od naszego, lecz wyposażony w cał¬kowicie odmienną strukturę rzeczywistości. W dotarciu do niej pomagają mu mescalito, yerba del diablo i humito, czyli pejotl, bieluń i grzyby. Nie jest to jednak opowieść wyłącznie o doznanych halucynacjach, gdyż podróżniko¬wi przewodzi posługujący się subtelnymi manipulacjami don Juan, on też swoimi interpretacjami nadaje sens wydarzeniom, których mamy sposobność doświadczyć za pośrednictwem ucznia owego czarownika.

22.00 PLN

Monteskiusz - O duchu praw

Meandry kultury
Monteskiusz - O duchu praw

Monteskiusz wyróżniał trzy formy władzy: despotię, monarchię i republikę, która może mieć ustrój demokratyczny lub arystokratyczny. Każdy z tych ustrojów opiera się na innej podstawie: w tyranii rządzi strach, w królestwie honor, w demokracji zaś cnota lub wstrzemięźliwość rządzących. Mimo upływu lat teoria Monteskiusza wyłożona w tej książce w warstwie zasadniczej – pomijając historycznie uwarunkowane rozważania o geografii czy klimacie – ciągle pozostaje aktualna.

22.00 PLN

Jerzy Waldorff - Godzina policyjna

Proza polska
Jerzy Waldorff - Godzina policyjna

Wszystko w tej książce okazuje się groteskowe i w znacznej mierze pozbawione sensu, choć podszyte śmiertelną groźbą okupacji. I podobnie jak dziś niby to wyższe sfery ale z pogranicza spekulacji, prostytucji, arystokracji, pozorowania wyższych wartości, dyletanckiego artyzmu i chamskiego dorobkiewiczostwa. Satyra podszyta tragizmem. Waldorff przypomina się tu wyzywająco i prowokacyjnie.

20.00 PLN

Kalendarz robotniczy 2017

Kalendarze
Kalendarz robotniczy 2017

Już po raz piętnasty ukazuje się - hm to słowo, ale niech będzie - kultowy Kalendarz robotniczy z plakatami z lat wczesnego PRL. Tym razem zastanawiamy się co się z tymi pieniędzmi dzieje, uciekamy przed dżumą z USA i wraz z mieszkańcami Gogolewa przystępujemy ochoczo do czynu melioracyjnego. Kalendarz 7-planszowy, z 13. plakatami

14.00 PLN
Stron: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ... | 33 |