ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Peter Berger, Anton Zijderveld - Pochwała wątpliwości

Meandry kultury
Peter Berger, Anton Zijderveld - Pochwała wątpliwości

Największą zaletą „Pochwały wątpliwości” jest odwaga przypominania rzeczy najważniejszych i dlatego – tak łatwo zapominanych. Przede wszystkim – obrona uniwersalnych, ponadczasowych osiągnięć myśli ludzkiej przed z jednej strony fundamentalizmem (zarówno religijnym jak I świeckim), a z drugiej przed wszechogarniającym relatywizmem i tak modnym dzisiaj postmodernizmem. Jak piszą autorzy Każdy światopgląd jakoś umiejscawia człowieka. Fundamentalizm czyni to zarówno w wersji rekonkwisty, jak i w wersjach subkulturowych. Tożsamość ma być uważana za rzecz oczywistą, wyposażoną w oczywistą słuszność. I dalej Jeżeli ktoś ceni wolność oraz społeczeństwo, w którym wolność została zinstytucjonalizowana przez liberalną demokrację I konstytucyjne państwo fundamentalizm musi postrzegać jako poważne zagrożenie. Fundamentalizm, czy to religijny, czy świecki, jest zawsze wrogiem wolności.Ale z drugiej strony czeka na nas pułapka sceptycyzmu, relatywizmu czy postmodernizmu (wszelkich -izmów). Wedle Bergera I Zijdervelda większość teorii postmodernizmu twierdzi, że wszystkie interpretacje są równorzędne, co oczywiście zwiastowałoby koniec wszelkich badań naukowych historii i społeczeństwa. Niektórzy teoretycy postmodernizmu utrzymują, że poza tymi interpretacjami nic nie istnieje, co jest bliskie klinicznej definicji schizofrenii, stanu, w którym człowiek nie jest w stanie odróżnić rzeczywistości od własnych fantazji. Mówiąc prościej, istnieje ogromna różnica między postmodernizmem a socjologią nauki, rozumianą jako nauka empiryczna.Wszystkie postacie relatywizmu przeczą zdroworozsądkowemu doświadczaniu codziennego życia...Czy mamy zatem wyjście z pułapki zastawionej na nas przez z jednej strony fundamentalizm a z drugiej relatywizm? Tak odpowiadają autorzy: tym wyjściem jest Pochwała wątpliwości.

17.00 PLN

Fryderyk Nietzsche - Ludzkie arcyludzkie

Meandry kultury
Fryderyk Nietzsche - Ludzkie arcyludzkie

W Ludzkim, arcyludzkim skupia się Nietzsche na – jak pisze Z. Kuderowicz -podstawowych pojęciach etyki, jak wolność woli, odpowiedzialność, wina, kara, sumienie. Analizując sens tych pojęć chciał uświadomić sobie funkcje i znaczenie etyki normatywnej oraz poddać krytyce moralność jako dziedzinę ludzkiego życia. A najlepiej służy temu zadania specyficzna forma literacka, daleka od ścisłości, systematyczności, forma aforyzmu. Jak pisze J. Köhler gestem tego filozofowania nie jest maksyma, lecz demaskacja: jej istota nie zasadza się na „prawdzie”, której wedle Nietzschego wcale nie ma, lecz na akcie. Akt nosi nazwę aforyzm. I dalej: Aforyzm zrywa światu maskę z oblicza, odzienie z ciała.

10.00 PLN

Stefan Wiechecki Wiech, Ksiuty z Melpomeną

Wiech
Stefan Wiechecki Wiech, Ksiuty z Melpomeną

Książka obejmuje felietony teatralne drukowane na łamach dziennika Ekspres Wieczorny. Niniejszy zbiór jest początkiem serii  Utworów powojennych, która uzupełnia 16-tomowe Opowiadania przedwojenne.

17.25 PLN

Andrzej Nazar - Ezoteryczny Kraków

Cracoviana
Andrzej Nazar - Ezoteryczny Kraków

Andrzej Nazar – historyk sztuki, dziennikarz, wielbiciel Krakowa – opowiada nam tym razem o nieznanych, tajemniczych, dziwnych, niezrozumiałych, a czasem strasznych aspektach historii krakowskich zabytków. Autor pisze o wielu znanych i sławnych miejscach i budowlach, ale nie jest to typowy przewodnik czy informator turystyczny. To książka dla wszystkich, którzy mocą swej wyobraźni są w stanie zaludnić ulice, place i dziedzińce postaciami z bliższej i dalszej przeszłości, bohaterami legend i opowieści, duchami, zjawami, bestiami, smokami... Może w podmuchach wiatru usłyszycie głosy z Kaplicy Złoczyńców czy jęki z dawnej izby tortur pod wieżą ratuszową, a może na dziedzińcu Colleium Maius zobaczycie odzianego wedle niemieckiej mody doktora Johanna Fausta, a mijając w nocy Wawel, ujrzycie ślad po złotych cegłach na murach Kurzej Stopki... Zapraszamy na ekscytującą podróż – podróż po Ezoterycznym Krakowie.

16.00 PLN

Antoni Pieńkowski - Wujek z Ameryki

Proza polska
 

Kolejny - po "Aniołku", "Dookoła pajaca" i "Prosto do raju" tomik opowiadań Antoniego Pieńkowskiego. Ironiczny obraz naszej rzeczywistóci

10.50 PLN

Eugeniusz Duda - Żydowski Kraków. Przewodnik po zabytkach i miejscach pamięci

Przewodniki
Eugeniusz Duda - Żydowski Kraków. Przewodnik po zabytkach i miejscach pamięci

Trzecie, poprawione i uzupełnione wydanie przewodnika po Żydowskim Krakowie. Nowe wydanie zawiera jeszcze więcej zdjęć i znacznie więcej informacji niż wydania poprzednie. Znacznei rozszerzona została część dotycząca Podgórza zwłaszcza Fabryki Emalierni Oscara Schindlera. Trzy trasy zwiedzania, blisko 100 kolrowych zdjęć + wiele zdjęć archiwalnych z Krakowskiego kazimierza i z krakowskiego Ghetta. Autorem ksiązki jest Eugeniusz Duda - dyretktor Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Stara Synagoga.

15.00 PLN

Plac Bohaterów getta. Ghetto Heroes Square (ostatni egzemplarz)

Cracoviana
Plac Bohaterów getta. Ghetto Heroes Square (ostatni egzemplarz)

Plac Bohaterów Getta w Krakowie to dla wielu z nas, mieszkańców miasta jedynie punkt na planie. Kolejny przystanek w drodze do szkoły, pracy, domu. Pośpiesznie mijany, widziany zza szyby samochodu czy tramwaju. Plac taki jak każdy inny. Czy jednak rzeczywiście taki sam?Ale przecież każdy zwraca uwagę na wyrastające z placu krzesła. Do czego służą, w jakim celu je tam umieszczono? Na kogo te puste krzesła czekają?

100.00 PLN

Stephenie Meyyer. Biografia autorki cyklu Zmierzch

Proza i poezja światowa
Stephenie Meyyer. Biografia autorki cyklu Zmierzch

Stephenie Meyer (ur. 24 12 1973 w Hartford w USA) – amerykańska pisarka, autorka powieści Intruz i sagi Zmierzch. Skończyła Brigham Young University, otrzymując dyplom z literatury angielskiej. Obecnie mieszka wraz z mężem i trzema synami w Arizonie. Jej debiutancka powieść Zmierzch oraz następne powieści cyklu czyli Księżyc w nowiu, Zaćmienie i Przed świtem stały się międzynarodowymi bestsellerami. W najbliższym czasie autorka planuje napisanie drugiej i być może trzeciej części powieści Intruz oraz piątej części Zmierzchu.Stephenie dorastała w świecie dystyngowanych myśli i uczuć. Została wychowana jako mormonka, co samo w sobie może nie stanowiło istotnego czynnika, jeśli chodzi o tworzenie wyimaginowanego tła wydarzeń. Jednak jej religia, w połączeniu z pełnym miłości, tradycyjnym poczuciem własnego ja, które stanowią jej znak rozpoznawczy, są w znacznej mierze paliwem jej prac. U podstaw jej utworów leżą wyniesione z domu wartości oraz umiejętność dokonywania najlepszego wyboru. Nie zawsze wyluzowana, zwłaszcza w czasach liceum, gdzie presja rówieśników panowała niepodzielnie. Ale dla Stephenie ta presja nigdy nie była czynnikiem decydującym o jej podejściu do życia i działania. Tym czynnikiem była wierność sobie samej.Stephenie pisze o czystych, lirycznych uczuciach towarzyszącym zalotom. Pierwsze spojrzenie przez zatłoczony pokój. Pierwsze, niepewne rozmowy. Uśmiechy. Pierwsze przyciąganie. Podniecenie jest obecne, ale w jej wyobraźni to raczej ciepły blask niż płonący ogień wiedzie jej bohaterów do tańca, któremu na imię pierwsza miłość.Tak, w jej świecie są wampiry i widać znaki obecności innych fantastycznych istot, i nie da się uniknąć konsekwencji miłości między istotą ludzką a mieszkańcem krainy mroku. Ale nawet w tym skrajnym przypadku związku dwóch istot drogowskazem dla Stephenie są niewinność i całkowicie naturalne dorastanie, nie zaś elementy cielesne, które odgrywają główną rolę w większości utworów o wampirach, w takich klasycznych powieściach jak Wywiad z wampirem Anny Rice, Drakuli Brama Stokera czy w innych niezliczonych filmach i książkach.

5.00 PLN

Michael Baigent, Richard Leigh & Henry Lincoln - Święty Graal i Świeta Krew (nakład wyczerpany)

Michael Baigent, Richard Leigh & Henry Lincoln
Michael Baigent, Richard Leigh & Henry Lincoln  - Święty Graal i Świeta Krew (nakład wyczerpany)

Pierwsze wydanie Świętego Graala i Świętej krwi prawie dwadzieścia pięć lat temu wywołało wszędzie burzę kontrowersji, której echa wciąż rozbrzmiewają w zachodnim świecie. Dziewiętnastowieczny francuski ksiądz odkrywa w górskiej wiosce u stóp Pirenejów coś, co umożliwia mu zgromadzenie fortuny idącej w miliony funtów...

33.50 PLN

Trainspotting (paper-book)

Irvine Welsh
Trainspotting (paper-book)

Debiutancka powieść I.Welsha (ur. 1958) dzisiaj uznawanego za jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych angielskich (a w zasadzie szkockich, Welsh bardzo podkreśla swoją "szkockość", choć obecnie mieszka w Irlandii) pisarzy sprzedała się w Wielkiej Brytanii w prawie milionowym nakładzie. I nic dziwnego jej groteskowy, czarny humor, brak moralizatorrstwa, świetny język, a jeszcze dodatkowo film Danny'ego Boyla sprawiły, że ta powieść była skazana na sukces. Drugie, poprawione wydanie w formie paper-book w wyjątkowo atrakcyjnej cenie

10.50 PLN
Stron: | 1 | ... | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | ... | 33 |