ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Antoni Pieńkowski - Gruszki na wierzbie

Poezja polska
Antoni Pieńkowski - Gruszki na wierzbie

Tom wierszy satyrycznych o naszej rzeczywistości Antoniego Pieńkowskiego - dziennikarza, poety, dramatopisarza, eseisty, autora m.in. Ożeń się ja nie wrócę", "Dookoła pajaca" czy "Wujek z Ameryki"

8.00 PLN

Antoni Pieńkowski - Ożeń się, ja nie wrócę

Proza polska
Antoni Pieńkowski - Ożeń się, ja nie wrócę

Kolejny tom opowiadań Antoniego Pieńkowskiego. Historie opisane w zamieszczonych w tomie reportażach literackich i opowieściach są prawdziwe. napisało je samo życie i wszystko, co niesie ze sobą: przypadek, los przeznaczenie. Bohaterowie tej ksiązki uwikłani są w mechanizmy dzisiejszej rzeczywistości...

19.00 PLN

Antoni Pieńkowski - Utwory zebrane t 1

Proza polska
Antoni Pieńkowski - Utwory zebrane t 1

Pierwszy tom Utworów zebranych Antoniego Pieńkowskiego. Ponad 600 stron opowiadań, reportaży, opowieści zanurzonych bądź we współczesności bądź w czasach PRL-u

28.00 PLN

Kalendarz robotniczy 2011 (niedostępny)

Kalendarze
Kalendarz robotniczy 2011 (niedostępny)

Kolejna - dziewiąta już - edycja kultowego Kalendarza robotniczego z plakatami z okresu PRL-u. Tym razem przestajemy pić i idziemy razem budować szczęśliwe jutro, walczymy z kułakiem, uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy...

13.00 PLN

Sylwia Baczyńska - Mistyk

Proza polska
Sylwia Baczyńska - Mistyk

Trzecia - po "Modliszkach" i "Zawale" powieść Sylwii Baczyńskiej, lekarki, nauczycielki jogi, dziennikarki, współpracującej m.in z "Życiem Warszawy", "Twoim Stylem", miesięcznikiem "Zdrowie", TVP i i TVN Style.Powieść "Mistyk" autorka określa mianem szorstkich impresji o duchowości, zadając pytanie: czy pijak-kobieciarz może zostać mistykiem?

5.00 PLN

Arhur C. Clarke - Fontanny raju

Arthur C. Clarke
Arhur C. Clarke - Fontanny raju

Sir Arthur Charles Clarke (1917-2008) – fizyk, astronom, twórca znakomitych programów i filmów popularnonaukowych, chyba najwybitniejszy pisarz SF. Autor blisko 40 książek, w tym tak znanych jak Spotkanie z Ramą, Imperialna Ziemia, a przede wszystkim cykle Odyseja czasu i Odyseja kosmiczna (rozsławiona dodatkowo dzięki genialnemu filmowi S. Kubricka).Fontanny Raju to obok wymienionych wyżej utworów najgłośniejsza powieść Arthura C. Clarke’a. Otrzymała obie najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie literatury science fiction: Hugo Award i Nebula Award.Akcja powieści osadzona jest w XXII wieku na Cejlonie i dotyczy epokowego przedsięwzięcia: budowy windy kosmicznej. Ale oczywiście jak to u Clarke’a najważniejsze jest zderzenie ze sobą dwóch postaw, dwóch filozofii. Czy i tym razem spokojne, uduchowione życie przegra z pogonią za wygodą i pędem cywilizacji do ulepszania wszystkiego?Clarke ponownie rozbrzmiewa swym wielkim tematem: człowiek jest naprawdę sobą, gdy... kwestionuje absolutne prawa wszechświata. – The New York Times

20.00 PLN

J.R.R. Tolkien - Potwory i krytycy (NAKŁAD WYCZERPANY)

Proza i poezja światowa
J.R.R. Tolkien - Potwory i krytycy (NAKŁAD WYCZERPANY)

Trylogia J.R.R. Tolkiena "Władca pierścieni" nie wymaga reklamy. Ale czy wiecie, co było najwcześniejszym dziełem Tolkiena? A niektórzy twierdzą, że najważniejszym? Był to zbiór zatytułowany "Potwory i krytycy"Polecamy szczególnie eseje o Beowulfie staroangielskim eposie walki oraz o naturze i fenomenie baśni. Każdy zresztą z zamieszczonych tu tekstów to literacka jakość najwyższej marki, przecież to Tolkien!

27.00 PLN

Beowulf

Proza i poezja światowa
Beowulf

Beowulf. Epos walki tyleż średniowiecznej co i współczesnej to najstarszy epos bohaterski w Europie. Powstał o kilkaset lat przed chrztem Polski, i co najmniej przez pół tysiąclecia nic mu nie dorównało. Czy znaczy to, że się zestarzał? Ani trochę. Pozostaje, aktualny, pasjonujący i wstrząsający do dzisiaj. Do popularyzacji Beowulfa w znacznej mierze przyczynił się J.R.R.Tolkien, którego pierwszym rewelacyjnym dziełem była właśnie rozprawa o tym poemacie.

25.00 PLN

Peter Berger, Anton Zijderveld - Pochwała wątpliwości

Meandry kultury
Peter Berger, Anton Zijderveld - Pochwała wątpliwości

Największą zaletą „Pochwały wątpliwości” jest odwaga przypominania rzeczy najważniejszych i dlatego – tak łatwo zapominanych. Przede wszystkim – obrona uniwersalnych, ponadczasowych osiągnięć myśli ludzkiej przed z jednej strony fundamentalizmem (zarówno religijnym jak I świeckim), a z drugiej przed wszechogarniającym relatywizmem i tak modnym dzisiaj postmodernizmem. Jak piszą autorzy Każdy światopgląd jakoś umiejscawia człowieka. Fundamentalizm czyni to zarówno w wersji rekonkwisty, jak i w wersjach subkulturowych. Tożsamość ma być uważana za rzecz oczywistą, wyposażoną w oczywistą słuszność. I dalej Jeżeli ktoś ceni wolność oraz społeczeństwo, w którym wolność została zinstytucjonalizowana przez liberalną demokrację I konstytucyjne państwo fundamentalizm musi postrzegać jako poważne zagrożenie. Fundamentalizm, czy to religijny, czy świecki, jest zawsze wrogiem wolności.Ale z drugiej strony czeka na nas pułapka sceptycyzmu, relatywizmu czy postmodernizmu (wszelkich -izmów). Wedle Bergera I Zijdervelda większość teorii postmodernizmu twierdzi, że wszystkie interpretacje są równorzędne, co oczywiście zwiastowałoby koniec wszelkich badań naukowych historii i społeczeństwa. Niektórzy teoretycy postmodernizmu utrzymują, że poza tymi interpretacjami nic nie istnieje, co jest bliskie klinicznej definicji schizofrenii, stanu, w którym człowiek nie jest w stanie odróżnić rzeczywistości od własnych fantazji. Mówiąc prościej, istnieje ogromna różnica między postmodernizmem a socjologią nauki, rozumianą jako nauka empiryczna.Wszystkie postacie relatywizmu przeczą zdroworozsądkowemu doświadczaniu codziennego życia...Czy mamy zatem wyjście z pułapki zastawionej na nas przez z jednej strony fundamentalizm a z drugiej relatywizm? Tak odpowiadają autorzy: tym wyjściem jest Pochwała wątpliwości.

17.00 PLN

Fryderyk Nietzsche - Ludzkie arcyludzkie

Meandry kultury
Fryderyk Nietzsche - Ludzkie arcyludzkie

W Ludzkim, arcyludzkim skupia się Nietzsche na – jak pisze Z. Kuderowicz -podstawowych pojęciach etyki, jak wolność woli, odpowiedzialność, wina, kara, sumienie. Analizując sens tych pojęć chciał uświadomić sobie funkcje i znaczenie etyki normatywnej oraz poddać krytyce moralność jako dziedzinę ludzkiego życia. A najlepiej służy temu zadania specyficzna forma literacka, daleka od ścisłości, systematyczności, forma aforyzmu. Jak pisze J. Köhler gestem tego filozofowania nie jest maksyma, lecz demaskacja: jej istota nie zasadza się na „prawdzie”, której wedle Nietzschego wcale nie ma, lecz na akcie. Akt nosi nazwę aforyzm. I dalej: Aforyzm zrywa światu maskę z oblicza, odzienie z ciała.

10.00 PLN
Stron: | 1 | ... | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | ... | 29 |