ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Andrzej Nazar - Krakowskie kłopoty z zabytkami

Cracoviana
Andrzej Nazar - Krakowskie kłopoty z zabytkami

Andrzej Nazar – historyk sztuki, dziennikarz, wielbiciel Krakowa – zabiera nas w kolejną, trzecią już podróż po grodzie Kraka. Tym razem opowiada nam o kłopotach związanych z krakowskimi zabytkami. Nie są to jednak opowieści o kłoptach konserwatorów, historyków sztuki czy deweloperów. Są to opowieści o „podwójnych życiorysach” wielu krakowskich zabytków. Te pierwsze, oficjalne można znaleźć w każdym dostępnym przewodniku czy katalogu. O tych drugich, nieoficjalnych, ba, sekretnych, dziejach licznych budowli opowiada nam, jak zwykle, barwnie Andrzej Nazar Wiedzieliście o planach przykrycia Barbakanu szklanym dachem? Albo wyburzenia Bramy Floriańskiej? Czy wreszcie o tym, że w Smoczej Jamie była niegdyś słynna gospoda? A to tylko kilka z ponad czterdziestu niezwykłych opowieści....

16.00 PLN

Kalendarz robotniczy 2012 (niedostępny)

Kalendarze
Kalendarz robotniczy 2012 (niedostępny)

Kolejna już dziesiąta edycja kultowego Kalendarza robotniczego. 7-planszowy, zawiera 13 plakatów z czasów PRL-u. Tym razem, miedzy innymi strzeżemy tajemnicy służbowej, zastanawiamy się nad amerykańską, imperialistyczną polityką, walczymy ze spekulacją i biurokracją

13.00 PLN

Arthur C. Clarke - Spotkanie z Ramą (nakład wyczerpany)

Arthur C. Clarke
Arthur C. Clarke - Spotkanie z Ramą (nakład wyczerpany)

Wśród książek Clarke'a szczególną sławą cieszy się „Spotkanie z Ramą”, książka obsypana chyba wszystkimi możliwymi nagrodami literackim SF m.in. Hugo, Nebula. Locusa, Jupitera. W roku 2131 w Układzie Słonecznym pojawia się obcy obiekt, adekwatnie nazwany z mitologii hinduskiej Ramą. Obiekt prezentuje się na tyle fascynująco, że Ziemianie organizują wyprawę w celu dokładnego przyjrzenia się temu zadziwiającemu tworowi. To z pozoru proste zadanie niespodziewanie staje się przyczynkiem do całej serii zaskakujących wydarzeń. Według The Times absolutnie fascynująca lektura według New Yorkera Arthur C. Clarke to najbardziej profetyczny z pisarzy SF, zaś New York Times w swojej recenzji pisał o „Spotkaniu z Ramą”: Pełna niespodzianek, bezustannie zaskakująca.

17.00 PLN

Fryderyk Nietzsche - Dytyramby dionizyjskie

Meandry kultury
Fryderyk Nietzsche - Dytyramby dionizyjskie

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o kulturze, człowieku, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrzrścijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Wzbudzała sprzeciw i inspirowała. „Podstawowym przekonaniem Nietzschego było, że życie cielesne, fakt biologiczny jest osnową ludzkiej egzystencji, a życie duchowe tylko jego odroślą. Z przekonania tego wypłynął jego naturalizm i relatywizm episemologiczny” pisał Władysław tatrkiewicz. Także w tej niewielkiej książeczce, napisanej – jak często u Nietzschego – w formie poetyckiej, przejawia się ten sposób myślenia autora „Wolo mocy”. Jest ona swego rodzaju poetyckim uzupełnieniem najważniejszego dzieła Fryderyka Nietzschego - „Tako rzecze Zaratustra”

3.50 PLN

Kleparz. Przewodnik

Przewodniki
Kleparz.  Przewodnik

Kleparz- przewodnik to obecnie jedyne na rynku wydawniczym kompendium wiedzy o dawnych terenach miasta zwanego Florencją i jego okolicach. W przewodniku przedstawiamy ponad 100 miejsc, z czego 20 zniknęło bezpowrotnie z panoramy Kleparza. W przewodniku oprócz zdjęć współczesnych znajduje się także blisko 100 zdjęć archiwalnych, ukazujących okolice Kleparza z początku XX wieku. Kolejna - obok Okolic Krakowa, Podgórza i Żydowskiego Krakowa - w naszym dorobku próba opisania Krakowa. Idealna i do oglądania i - ze względu na niewielki format (zmieści się w kieszeni, torebce) do zwiedzania.

15.00 PLN

Fryderyk Nietzsche - Zmierzch bożyszcz

Meandry kultury
Fryderyk Nietzsche - Zmierzch bożyszcz

"Zmierzch bożyszcz czyli jak filozofuje się młotem" F. Nietzschego (1844-1900) - jednego z najważniejszych filozofów niemieckich, którego poglądy wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myslenie o kulturze, religii, człowieku - jak świadczy tytuł "jest przede wszystkim odetchnieniem, błyskiem słonecznym, dygresyją w próżnowaniu psychologa. I nowych bożyszcz wysłuchiwaniem? Niewielka ta książka jest wielkim wypowiedzeniem wojny; co zaś się tyczy wysłuchiwania bożyszcz, to nie są tym razem bożyszcza doczesne, lecz bożyszcza wieczne, w które uderza się tu młotem..."

6.00 PLN

Robert Reuven Stiller - Żydowskie abecadło

Proza polska
Robert Reuven Stiller - Żydowskie abecadło

"Żydowskie abecadło twórców literatury polskiej czyli od A do Żet z prawa na lewo" Roberta Stillera, wybitnego tłumacza i kulturoznawcy, autora kilkudziesięciu książek, a przede wszystkim człowieka bezkompromisowego, to ksiązka niezwykła. Napisana przez autora, Żyda z pochodzenia, ujawnia jak niezwykle ważną rolę odegrali Żydzi w polskiej kulturze, jak wielu z polskich pisarzy było żydowskiego pochodzenia. Żydami była połowa największych polskich poetów i nie tylko z XX wieku. W tej książce nie ma przemilczeń, fałszowania biografii. Blisko 150 niezmiernie ciekawych biogramów

16.00 PLN

Antoni Pieńkowski - Utwory zebrane t. 2

Poezja polska
Antoni Pieńkowski - Utwory zebrane t. 2

W skład drugiego tomu Utworów zebranych Antoniego Pieńkowskiego wchodzą zbiór opowiadań "Ożeń się ja nie wrócę" oraz dwa zbiury poetyckie - "Randka na Nowym Świecie" oraz "Dęby i okolice" Jak pisał w magazynie literackim "Ksiązki" Janusz Drzewucki: "Dawno nie czytałem tak udanych wierszy satyrycznych". Nic dodać, nic ująć!

25.00 PLN

Joshua Trachtenberg - Diabeł i Żydzi. Średniowieczne żródła współczesnego antysemityzmu

Nauki humanistyczne, historia
Joshua Trachtenberg - Diabeł i Żydzi. Średniowieczne żródła współczesnego antysemityzmu

Spośród licznych źródeł antysemityzmu dwa wyróżniają się jako specjalnie ciekawe i znaczące, choć rzadko uświadamiane. Jedno wywodzi się z Rosji, a zapoczątkowała je haniebna klęska, zadana Rosji przez Napoleona; w poszukiwaniu alibi wymyślono i rozpropagowano całkowicie fikcyjne wytłumaczenie, jakoby zawinili temu Żydzi. Ale jest i drugie źródło historyczne: była nim prowadzona od średniowiecza walka Kościoła katolickiego o to, żeby skompromitować judaizm i Żydów, utożsamiając ich ze wszystkim co diabelskie. W tej chrześcijańskiej propagandzie Żyd stał się postacią demoniczną, nie tylko jako wcielony Antychryst, ale nawet z powodu powierzchowności. Także wtedy Kościół wyprodukował wszelkiego rodzaju makabryczne legendy, od czarów i zatruwania przez Żydów studni aż po rzekome bezczeszczenie hostii i krzyża. Albo nawet po mord rytualny i przerabianie krwi chrześcijańskich dzieci na macę. Te zatrute, haniebne teorie często pokutują do dziś albo co najmniej do niedawna – oto pogrom kileecki z 1946 roku , który zapoczątkowała plotka o porwaniu polskiej dziewczynki, a i dzisiejsze polskie przejawy antysemityzmu często wywodzą się ze średniowiecznej kościelnej propagandy. Amerykański historyk Joshua Trachtenberg jest wybitnym znawcą tej tematyki, a jego książka uświadamia nam fakty, o których często wolelibyśmy nie pamiętać

22.00 PLN

Henryk Majcherek - Moje niefotogeniczne wiersze

Poezja polska
 

Debiutancki tomik poezji Henryka Majcherka (ur. 1934) - aktora (występował m.in w teatrach Torunia, Bydgoszczy, Elbląga, Szczecina, Wrocławia i Krakowa), scenarzysty, malarza (kilkanaście wystaw indywidualnych). Jak pisze w przedmowie Zdzisław Pruss "Na debiut nigdy nie jest za późno. Zwłaszcza gdy ksiązkową premierę poprzedziły liczne a udanepróby na prasowych łamach. I tak oto emerytowany aktor Henryk Majcherek proponuje nam, tym razem w teatrze jednego aktora - własny spektakl poetycki, na który składją się Niefotogeniczne wiersze"

8.00 PLN
Stron: | 1 | ... | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | ... | 29 |