ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Paul Johnson - Napoleon

Nauki humanistyczne, historia
Paul Johnson - Napoleon

Książkę angielskiego historyka, Paula Johnsona - uważanego za jednego z najważniejszych angielskich historyków współczesnych, autora takich książek jak Intelektualiści, Historia Żydów czy Historia Anglików - śmiało nazwać można dekonstrukcją mitu Napoleona.Napisanej z polotem biografii Napoleona przyświeca poważny cel: zmusza ona mianowicie czytelnika do pogodzenia się z faktem moralnego bankructwa dyktatury cesarza. Autor przedstawia całą jego historię: zdumiewające zdolności rachunkowe, biegłość w dziedzinie konstrukcji dział, niezwykłą umiejętność dowodzenia i prostą taktykę prowadzenia bitew, pełną kontrolę nad propagandą sukcesu kulturalnych zdobyczy cesarstwa, opracowanie Kodeksu Napoleona, niepowodzenia jako męża stanu, gdy Europa zaczęła go nienawidzić. Historię jego marszałków i ministrów, żon i kochanek, metod pracy, brytyjskiej blokady i Systemu Kontynentalnego, wreszcie błędy popełnione w Hiszpanii i w Rosji. Szczególnie przykuwają uwagę opis ucieczki z Elby, wydarzenia poprzedzające Waterloo i gruntowna analiza samej bitwy. Tak wnikliwego, a zarazem tak krytycznego w stosunku do Cesarza opracowania jeszcze w Polsce nie było!!!

25.00 PLN

Stefan Wiechecki WIECH - Jesień na Kercelaku

Wiech
Stefan Wiechecki WIECH - Jesień na Kercelaku

"Jesień na Kercelaku" to XIV. już i jeden z ostatnich tomów serii, a w zasadzie jedynego pełnego zbioru, opowiadań przedwojennych WIECHA. Poza zamieszczanymi w gazecie "Dobry Wieczór! Kurier Czerwony"opowiadaniami i relacjami sądowymi od 1934 roku rozpoczął S. Wiechecki publikować tam także reportaże. Choć często niewiele się różnią od typowych 'wiechowskich" opowiadań, to jednak dla jakiejś przyczyny autor je jednak odróżniał. Ukazywały się co tydzień, w niedzielnych numerach dziennika. I jak to zwykle u Wiecha - Przedwojenna jakość!

20.00 PLN

Gustave Le Bon - Psychologia rozwoju narodów

Meandry kultury
Gustave Le Bon - Psychologia rozwoju narodów

Gustave Le Bon (1841-1931) należy do klasyków psychologii społecznej. Jego Psychologia tłumu to dzieło do dziś niezwykle często przypominane w analizach społecznych. Nieco mniej znaną, choć równie ważną pracą francuskiego myśliciela jest właśnie Psychologia rozwoju narodów. Omawia w tej pracy tak doniosłe tematy jak podstawy idei równości oraz jej psychologiczne następstwa oraz wpływ na życie różnych społeczności. bada także jak poszczególne instytucje społeczne wpływają na zakorzenienie się, bądź nie, w danej społeczności. Często porusza - już dziś może nieco nowocześniej formułowany - problem ras ludzkich. I tu niestety wydaje się najbardziej przestarzały, wręcz nawet żenujący. Omawia problem terroryzmu - i tu jego rozważania mimo upływu lat ciągle przystają do rzeczywistości. Zajmuje się także przeobrażeniami rzeczywistości społecznej, przeobrażeniami w dziedzinie nauki, sztuki. Stawia wreszcie kontrowersyjną tezę o wpływie historii na charakter narodowy. Cóż, nie jest to dzieło które w obecnej rzeczywistości można uznać za „poprawne" politycznie, ale może właśnie ta kontrowersyjność jest tej książki atutem, a przy tym pamiętać trzeba kiedy ta książka została napisana. Od czasów jej powstania świat się niezwykle zmienił, ale mimo wszystko, dzieło włoskiego psychologa warte jest uwagi

9.00 PLN

Gabriel Michalik - Wniebowzięty. Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu i jego czasach

Biografie
Gabriel Michalik - Wniebowzięty. Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu i jego czasach

Mistrz epizodu, legendarny kawalarz, alkoholik. Zapamiętaliśmy go przede wszystkim z duetu, który stworzył z Janem Himilsbachem. Jednak przyjaźń tych dwóch dekadentów obejmowała raptem kilka ostatnich lat życia Zdzisława Maklakiewicza. Kim był Maklak? Warszawskim inteligentem, który wyparł się etosu swojej sfery? Wiecznym dzieckiem, rozpieszczonym jedynakiem, bez szans na wzięcie odpowiedzialności za własne życie? Artystą spełnionym tylko w części, który wiedział jak tworzyć największe kreacje, lecz po włączeniu kamery “malał o głowę”? Upadał czy wznosił się? O ile dla Himilsbacha wejście w świat peerelowskiej “bohemy” było awansem społecznym, o tyle Maklakiewicz, zmierzając ku niej, poddał się przecież swoistej degradacji.Śladami Zdzisława Maklakiewicza pójdziemy przez warszawskie knajpy lat 60. i 70. Zajrzymy na plany zdjęciowe i do teatralnych garderób. Wnikniemy w uporządkowany, mieszczański, rodzinny dom artysty. Poznamy ludzi, z którymi poszedł do Powstania. Żyją jeszcze nieliczni spośród nich. Na początek spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, co stało się w październiku 1976 roku pod Hotelem “Bristol”.

22.00 PLN

Cesare Lombroso - Geniusz i obłąkanie

Meandry kultury
Cesare Lombroso - Geniusz i obłąkanie

Gdzie leży granica między szaleństwem, a geniuszem. Czy ludzie wybitni mają większe skłonności do chorób psychicznych? Czy przekraczanie tabu to objawy geniuszu czy szaleństwa? Dlaczego wybitni twórcy tak często miewają swoje natręctwa, swoje skłonności do alkoholu, hazardu, seksu itp? Na te i nie tylko te pytania próbuje odpowiedzieć psycholog, psychiatra, antropolog i w zasadzie jeden z pierwszych kryminologów Cesare Lombroso (1835-1909) w swojej klasycznej pracy Geniusz i obłąkanie. Według autora przestępca to odmienny typ biologiczny. O tym, czy człowiek stanie się przestępcą decydują przede wszystkim cechy antropologiczne, a także osobowościowe. Rozróżnia kilka typów przestępcy - „od urodzenia”, z namiętności, ze skłonności dziedzicznych, kryminoidów (podatnych na przestępstwo), przypadkowych.I choć wiele elementów teorii włoskiego naukowca zostało już obalonych – choćby teza o istnieniu współzależności wyglądu i skłonności patologicznych, wpływie meteorologii, rasy lub dziedziczności na geniusz lub obłąkanie czy też teoria o dziedziczności cech przestępczych - to jednak Geniusz i obłąkanie w wielu aspektach ciągle wydaje się aktualny, zwłaszcza gdy autor koncentruje się nie na przestępcach, a na ludziach wybitnych.

14.00 PLN

Gilgamesz (pocket-book)

Proza i poezja światowa
Gilgamesz (pocket-book)

GILGAMESZ. Epos babiloński i asyryjski ze szczątków odczytany i uzupełniony także pieśniami szumerskimi przez Roberta Stillera.Najstarsze w świecie literackie dzieło wielkiej miary jest zarazem jednym z najdoskonalszych. Szukając jego początków cofamy się o pięć tysięcy lat, w czasy, od których dawniejsze są już prawie tylko pozostałości kultury materialnej znajdowane przez nas w prymitywnych osadach i jaskiniach, przed którymi ludzkość jest dla nas niema i na zawsze pozostanie pogrążona w wielkim milczeniu. Nawet najstarsze ze znanych cywilizacji, zwłaszcza te, które zostawiły po sobie piśmiennictwo, należą do odległej przyszłości. Wprawdzie w Indiach i w Egipcie tworzą się już podstawy piśmiennictwa. Ale i tam daleko jeszcze do czasów, w których powstaną pierwsze wielkie i szeroko zakrojone dzieła epickie. Jeśli chodzi o ścisłość, pierwsze dochowane zapisy literatury egipskiej są nieco wcześniejsze od pojedynczych jeszcze pieśni, z których później miał się wyłonić jako jednolita całość epos o Gilgameszu. Tym bardziej wyprzedzają one tę całość, złożoną w swej najdawniejszej wersji niecałe cztery tysiące lat temu. Żaden jednak epos godny porównania nie zjawił się przed Gilgameszem, a z tych dzieł, które byśmy mogli przynajmniej chronologicznie zestawiać z jego ukształtowaną już postacią, żadne nie ma tak starożytnych zaczątków w cyklu pieśni przekazywanych ustnie na długo przed pierwszym zapisem. Toteż w swoim rodzaju Gilgamesz widnieje u zarania literatury i nie ma poprzednika.

9.00 PLN

Arthur Schopenhauer - O podstawie moralności

Meandry kultury
Arthur Schopenhauer - O podstawie moralności

Wedle A. Schopenhauera (1788-1860) jednego z najwybitniejszych niemieckich filozofów, twórcy tzw pesymizmu filozoficznego podstawą moralności są różnorodność, indywidualność i wiedza. Nie ma zaś wartości obowiązujących powszechnie. "Trzy zasadnicze pobudki etyczne człowieka, egoizm, złość, współczucie, istnieją w każdym, ale u każdego w innych i nie do uwierzenia rozmaitych stosunkach. Stosownie do tego, która z nich przeważa, dany osobnik poddaje się działaniu tych a nie innych motywów, i postępki jego noszą ten, a nie inny charakter"

9.00 PLN

Lena Ciepły i Janina Jedrosz - Nowa Huta. Przewodnik

Przewodniki
Lena Ciepły i Janina Jedrosz -  Nowa Huta. Przewodnik

Nowa Huta skończyła 65 lat. W lutym 1949 roku zapadła ostateczna decyzja o budowie na terenie podkrakowskich wsi Kombinatu Natalurgicznego i nowego miasta. Autorami projektu urbanistycznego był zespół architektów pod kierunkiem Tadeusz Ptaszyckiego.„Legenda lat budowy Nowej Huty wciąż jeszcze ma żywych świadków, a niektóre fakty z tego czasu wręcz nie mieszczą się w głowie. Bolesław Skrzybalski, który projektował pierwsze nowohuckie osiedle Wandy miał na to... 3 dni czasu. Geodeta dosłownie z rąk mu wyjmował rysunki i wytyczał budynki. Żadnych 35 uzgodnień nie było, a jak się chłodno przyjrzeć, to błędów też nie było więcej niż dziś. Juchnowicz na osiedle B-2 miał tydzień, a jakby nie zdążył to dyrektor Żrałek, odpowiedzialny za wykonawstwo zapowiedział postawienie 30 bloków w rządek, bez projektu.... Prace projektowe dla budowy całego miasta Nowa Huta rozpoczęto w styczniu 1949 , a już w trzeciej dekadzie czerwca ruszyła budowa, by w grudniu poszczycić się pierwszymi zasiedlonymi już na Osiedlu Wandy blokami.W konkursie na plan generalny Nowej Huty Ptaszycki otrzymał I nagrodę.”W cytowanym fragmencie artykułu red. Stefana Ciepłego z Magazynu Kulturalnego „Kraków” z 1985 roku, na pytanie jak odczuwał pierwsze światła w oknach Nowej Huty, Ptaszycki odpowiada: „Niezwykłe przeżycie. To, co wczoraj było projektem, wybuchnęło nagle życiem. Powstało miasto.”Zdecydowano jednak, że nowa Huta będzie jedną z dzielnic Krakowa a w 1991 roku w ramach reformy administracyjnej miasta podzielono ją na pięć dzielnic.

15.00 PLN

Robert Stiller - Abecadło żydowskich pisarzy z Polski

Nauki humanistyczne, historia
Robert Stiller - Abecadło żydowskich pisarzy z Polski

Nowe poszerzone wydanie książki Roberta Stillera - Żydowskie abecadło. Słynący z bezkompromisowości autor nie fałszuje biografii. Żydami była połowa największych polskich poetów. I nie tylko z XX wieku. Czy ktoś o tym pamięta. W abecadle można znaleźć ponad 200 biogramów, w tym wiele zaskakujących. A że Stiller to nie tylko erudyta, lecz i bezlitosny jak zwykle demaskator... więc poza twórcami wybitnymi, omówił także kilka tych wstydliwych postaci.Wszyscy wiemy, że tak jest, ale bardzo słabo uświadamiamy sobie, co i jak dokładnie. Kto ze znanych twórców był albo jest Żydem i czy, i co właściwie napisał o sprawach żydowskich? Trzeba od razu wyjaśnić kilka spraw ocierających się o nieporozumienie. Po pierwsze: być Żydem to według mnie zaszczyt, nie każdemu przypadający. Tylko dla jawnych albo skrytych antysemitów może to być coś ujemnego: niechaj oni się tego wstydzą, a nie m

16.00 PLN

Irvine Welsh - Życie seksualne bliźniąt syjamskich

Irvine Welsh
Irvine Welsh - Życie seksualne bliźniąt syjamskich

Kiedy Lucy Brennan, trenerka fitness z Miami Beach, rozbraja bandytę ścigającego dwóch przerażonych bezdomnych, policja i kamery serwisów informacyjnych depczą jej po piętach i w ciągu paru godzin Lucy staje się bohaterką mediów. Jedynym świadkiem tego zdarzenia jest pogrążona w depresji i cierpiąca na nadwagę Lena Sorensen, która dostaje obsesji na punkcie Lucy i zapisuje się na jej zajęcia, choć wydaje się, że jest bardziej zainteresowana ciałem trenerki niż swoim własnym. Kiedy dwie kobiety zbliżają się do siebie, nie mogąc uwolnić się od myśli o życiu seksualnym sióstr syjamskich, zaczynają się prawdziwe problemy...W ordynarnej i agresywnej trenerce Lucy Brennan i biednej, podatnej na manipulację Lenie Sorensen Irvine Welsh powołał do życia dwie niezapomniane bohaterki, tworząc jeden z najdziwniejszych, sadomasochistycznych i paranoicznych duetów we współczesnej literaturze. Ukazując morderstwo, deprawację i zemstę – i serwując zaiste ogromną dawkę jedzenia i seksu – Życie seksualne bliźniąt syjamskich koncentruje się na dwóch wielkich obsesjach naszych czasów – jak wyglądamy i gdzie żyjemy – opowiadając historię tak bulwersującą i mroczną, że przyćmiewa jasne słońce Florydy. A powieść jak zwykle u Welsha, wszak autora Porno czy Trainspotting w sposób brawurowy, dla wielu ludzi w Polsce książki tego pisarza są wręcz kultowe. Pewnie podobnie będzie także z tą, najnowszą jego powieścią.

30.00 PLN
Stron: | 1 | ... | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | ... | 33 |