ballard, burgess, ellis, filas, himilsbach, welsh, wiech > wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda

Przewodniki

Kleparz. Przewodnik

Przewodniki
Kleparz. Przewodnik

„Kleparz. Przewodnik" – to obecnie jedyne na rynku wydawniczym kompendium wiedzy o terenach dawnej krakowskiej Florencji. Kleparz opisany piórem członków Stowarzyszenia Miłośników Kleparza i Garbar „Krakowska Florencja” a także zaproszonych do współpracy ekspertów, odsłania swoje oblicze nieznane zapewne nawet wielu mieszkańcom miasta. Zaprezentowane fakty historyczne, ciekawe anegdoty i dobitne podsumowanie realiów współczesności, zostały zilustrowane na 144 stronach za pomocą mało znanych i urokliwych kadrów starych pocztówek oraz barwnymi fotografiami ukazującymi aktualny stan opisywanych obiektów. Warto zaznaczyć, iż to drugie wydanie jest znacznie obszerniejsze, uzupełnione, może jeszcze lepiej niż pierwsze dopracowane.

13.00 PLN

Podgórze. Przewodnik (wyd. 2 poprawione, rozszerzone)

Przewodniki
Podgórze. Przewodnik (wyd. 2 poprawione, rozszerzone)

Drugie wydanie przewodnika po Podgórzu, to w zasadzie zupełnie inna książka niż poprzednia edycja. Zmieniliśmy układ całości, tekstów przybyło, zupełnie inne są też zdjęcia. Można powiedzieć: to zupełnie nowy przewodnik po tej najciekawszej, najpiękniejszej i ciągle jeszcze dostatecznie nieodkrytej dzielnicy Krakowa. A cała historia zaczęła się 26 lutego 1784 roku kiedy to cesarz Józef II Habsburg założył Wolne Królewskie Miasto Podgórze. Ale czy na pewno. Przecież mamy w Podgórzu także znacznie starsze zabytki? Sprawdźcie sami.

17.00 PLN

Lena Ciepły i Janina Jedrosz - Nowa Huta. Przewodnik

Przewodniki
Lena Ciepły i Janina Jedrosz -  Nowa Huta. Przewodnik

Nowa Huta skończyła 65 lat. W lutym 1949 roku zapadła ostateczna decyzja o budowie na terenie podkrakowskich wsi Kombinatu Natalurgicznego i nowego miasta. Autorami projektu urbanistycznego był zespół architektów pod kierunkiem Tadeusz Ptaszyckiego.„Legenda lat budowy Nowej Huty wciąż jeszcze ma żywych świadków, a niektóre fakty z tego czasu wręcz nie mieszczą się w głowie. Bolesław Skrzybalski, który projektował pierwsze nowohuckie osiedle Wandy miał na to... 3 dni czasu. Geodeta dosłownie z rąk mu wyjmował rysunki i wytyczał budynki. Żadnych 35 uzgodnień nie było, a jak się chłodno przyjrzeć, to błędów też nie było więcej niż dziś. Juchnowicz na osiedle B-2 miał tydzień, a jakby nie zdążył to dyrektor Żrałek, odpowiedzialny za wykonawstwo zapowiedział postawienie 30 bloków w rządek, bez projektu.... Prace projektowe dla budowy całego miasta Nowa Huta rozpoczęto w styczniu 1949 , a już w trzeciej dekadzie czerwca ruszyła budowa, by w grudniu poszczycić się pierwszymi zasiedlonymi już na Osiedlu Wandy blokami.W konkursie na plan generalny Nowej Huty Ptaszycki otrzymał I nagrodę.”W cytowanym fragmencie artykułu red. Stefana Ciepłego z Magazynu Kulturalnego „Kraków” z 1985 roku, na pytanie jak odczuwał pierwsze światła w oknach Nowej Huty, Ptaszycki odpowiada: „Niezwykłe przeżycie. To, co wczoraj było projektem, wybuchnęło nagle życiem. Powstało miasto.”Zdecydowano jednak, że nowa Huta będzie jedną z dzielnic Krakowa a w 1991 roku w ramach reformy administracyjnej miasta podzielono ją na pięć dzielnic.

15.00 PLN

Zabłocie. Przewodnik

Przewodniki
Zabłocie. Przewodnik

Przewodnik po Zabłociu, dawnym przemysłowym zapleczu Podgórza. Obecnie ten fragment prawobrzeżnego Krakowa przeżywa gwałtowne przeobrażenia, nasz przewodnik jest zatem w znacznej mierze przewodnikiem historycznym, opowieścią o utraconym dziedzictwie. Proponujemy kilka spacerów po tej części miasta: spacer przemysłowy, śladami dawnych mieszkańców, kolejowy. Proponujemy odwiedzenie składu solnego, młynu Ziarnpo, huty szkła, fabryki Schindlera

15.00 PLN

Okolice Krakowa

Przewodniki
 

Nowe poszerzone i zaktualizowane wydanie przewodnika po "Okolicach Krakowa" autorstwa Melanii Tutak i Pawła Kubisztala. Proponujemy wycieczki do Alwerni, Bochni, Czernej, Czernichowa, Dobczyc, Gdowa, Hebdowa, Igołomi, Imbramowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Korzkwi, Krzeszowic, Lanckorony, Miechowa, Myślenic, Niepołomic, Ojcowa, Olkusza,Pieskowej Skały, Proszowic, Raciborowic, Skawiny, Słomnik, Staniątek, Szczyrzyca, Tenczyna, Tyńca, Wadowic i Wieliczki oraz Wygiełzowa/Lipowca. Polecamy także pięc specjalnych, wytyczonych przez naszych autorów szlaków, m.in. kopców, czy śladami papieża

18.00 PLN

Garbary. Przewodnik

Przewodniki
Garbary. Przewodnik

Kolejny – po Żydowskim Krakowie (6 wersji językowych), Podgórzu, Okolicach Krakowa, Kleparzu oraz Zwierzyńcu – z serii naszych przewodników po Krakowie. Tym razem wybieramy się na wycieczki po Garbarach. To nie są może najbardziej znane turystycznie miejsca w Krakowie, a przecież także są niezwykle ciekawe i fascynujące. Grupa autorów oprowadza nas po kolejnych ulicach, poznajemy historię, architekturę, legendy dotyczące Garbar i Piasku. Podobnie jak poprzednie nasze przewodniki rzecz jest świetnie opracowana graficznie, roi się od kolorowych ale także i starych, historycznych fotografii. Obowiązkowa książka w biblioteczce każdego wielbiciela Krakowa. Książkę przygotowała grupa członków stowarzyszenia "Krakowska Florencja"

15.00 PLN

Andrzej Kozioł - Zwierzyniec i Bielany. Przewodnik

Przewodniki
Andrzej Kozioł - Zwierzyniec i Bielany. Przewodnik

Zapraszamy na kolejną podróz po Krakowie. We wcześniejszych przewodnikach krakowskich w naszej edycji poznawaliśmy „Żydowski Kraków”, „Podgórze”, „Kleparz” i „Okolice Krakowa”. Tym razem zwiedzimy zielony Zwierzyniec i Bielany, jedne z najładniejszych części Królewskiego grodu. O tej części Krakowa opowiada nam, po niej oprowadza Andrzej Kozioł wybitny poeta, pisarz, dziennikarz (od wielu wielu lat związany z krakowskim „Dziennikiem Polskim”), autor kilkunastu książek, z których większość Krakowowi była poświęcona. Wraz z nim oprowadza nas Pawe Kubisztal znakomity fotograf. Dzięki jego zdjęciom lepiej poznamy miasto. A naszą wędrówkę z przewodnikiem ułatwi jego kieszonkowy format. Można go spokojnie schować do kieszeni wychodząc na spacer. O czy zatem możemy przeczytać w przewodniku, jakie fragmenty miasta poznać? Wędrówkę zaczniemy od głównej arterii Zwierzyńa – od ulicy Kościuszki, a później przez Włóczków, Plac Na Stawach, Wzgórze Świętej Bronisławy, aż po ulicę Królowej Jadwigi i Zoo. A jeszcze Park Jordana i wiele innych atrakcji, często nieznanych, które kryja ta dzielnica Krakowa. A poznamy przecież także wiele legend dotyczących tej części miasta., poznamy historię Zwierzyńa, etymologię nazwy i mnóstwo róznego rodzaju krakowskich smaczków i ciekawostek

15.00 PLN

Kleparz. Przewodnik

Przewodniki
Kleparz.  Przewodnik

Kleparz- przewodnik to obecnie jedyne na rynku wydawniczym kompendium wiedzy o dawnych terenach miasta zwanego Florencją i jego okolicach. W przewodniku przedstawiamy ponad 100 miejsc, z czego 20 zniknęło bezpowrotnie z panoramy Kleparza. W przewodniku oprócz zdjęć współczesnych znajduje się także blisko 100 zdjęć archiwalnych, ukazujących okolice Kleparza z początku XX wieku. Kolejna - obok Okolic Krakowa, Podgórza i Żydowskiego Krakowa - w naszym dorobku próba opisania Krakowa. Idealna i do oglądania i - ze względu na niewielki format (zmieści się w kieszeni, torebce) do zwiedzania.

15.00 PLN

Eugeniusz Duda - Żydowski Kraków. Przewodnik po zabytkach i miejscach pamięci

Przewodniki
Eugeniusz Duda - Żydowski Kraków. Przewodnik po zabytkach i miejscach pamięci

Trzecie, poprawione i uzupełnione wydanie przewodnika po Żydowskim Krakowie. Nowe wydanie zawiera jeszcze więcej zdjęć i znacznie więcej informacji niż wydania poprzednie. Znacznei rozszerzona została część dotycząca Podgórza zwłaszcza Fabryki Emalierni Oscara Schindlera. Trzy trasy zwiedzania, blisko 100 kolrowych zdjęć + wiele zdjęć archiwalnych z Krakowskiego kazimierza i z krakowskiego Ghetta. Autorem ksiązki jest Eugeniusz Duda - dyretktor Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Stara Synagoga.

15.00 PLN

Lexa Rosean - Encyklopedia magicznych ingrediencji (wydanie 2)

Przewodniki
Lexa Rosean - Encyklopedia magicznych ingrediencji (wydanie 2)

Najnowocześniejszy przewodnik po magicznych ingrediencjach stosowanych w czarach napisany przez wiccańską kapłankę Lexę Rosean - współczesną czarownicę stosującą starożytną magię w nowym tysiącleciu. Encyklopedia dostarcza zarówno amatorom jak i doświadczonym praktykującym magom szybkie, łatwe oraz dokładne wskazówki prowadzące do magicznych mocy i właściwości ziół, przypraw, warzyw, kwiatów, owoców, metali, czy kolorów - w sumie ponad 500 składników.

30.00 PLN
Stron: | 1 | 2 |